Kendi evini yapacaklar yaşadı: Devlet bu parayı hesaplarına yatıracak Kendi evini yapacaklar yaşadı: Devlet bu parayı hesaplarına yatıracak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilere yönelik çift maaş düzenlemesiyle dikkat çekiyor. Belirli kriterlere uyan emekliler, normal emekli maaşlarının yanı sıra bir yıl boyunca ek bir maaş alma imkanına sahip olacaklar. Bu düzenleme, emeklilerin gelir düzeyini artırmayı amaçlıyor.

ÇİFT MAAŞ İMKANI VAR

Takvim'de yer alan habere göre, sosyal güvenlik mevzuatına göre, bir sigortalı vefat ettiğinde, eşi ister çalışsın ister emekli olsun, ölüm maaşı alma hakkına sahiptir. Eşlerden birinin vefat ettiğinde sağ kalan eşe maaş bağlanır.

Çalışmayan veya emekli olmayan eş, vefat eden eşinin maaşının yüzde 75'ini alırken, çalışan veya emekli olan eş yüzde 50'sini alır. Ayrıca, maaş alma şartlarını karşılayan çocuklar varsa, ödenecek para belli oranlarda paylaşılır.


ŞARTLARI NELERDİR?

Vefat eden sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için belli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şunlardır:

En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmalı. SSK sigortalıları için, her türlü borçlanma süreleri hariç, en az 5 yıldan beri sigortalı olunmalı ve toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmalı.


KAÇ PARA YATAR?

Vefat eden sigortalıların hak sahiplerine ödenecek aylık tutarı, hisseleri oranında hesaplanır. Örneğin, yüzde 50 hisse oranı olan eşe en az 3,750 TL, yüzde 75 hisse oranı olan eşe en az 5,000 TL ödeme yapılır. Emekli aylığı ve eşten maaş alan bir kişiye alt sınır aylığı düzenlemesi kapsamında en az 11,250 TL verilebilir.


ÜÇ MAAŞ İMKANI

Bazı istisnai durumlarda üç maaş alma imkanı da mümkün olabilir. Örneğin, emekli bir kadın, kendi emekliliği için bir maaş alırken, vefat eden eşinden dolayı ikinci bir maaş alabilir.

Üçüncü maaş ise eğer babası memur emeklisi ise ve vefat etmişse, babasının maaşı olarak ödenir. 4/a'dan olan anne ve 4/a'dan olan babadan ayrı ayrı ölüm aylığına hak kazanılması durumunda, yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın yarısı ödenir. Hak sahibi 18 yaşına kadar her iki aylığı alabilir, ardından yalnızca yüksek olanı almaya devam eder.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi