Erdursun, bayram sonrası dönemi işaret ederek, emeklilerle ilgili yeni bir torba yasa tasarısının gündemde olduğunu duyurdu.


TORBA YASA GÜNDEMİ...

Seçimlerin sona ermesiyle birlikte, Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni gündeminin ekonomik istikrar, fiyat istikrarı ve enflasyonun düşürülmesi olacağını belirten Erdursun, bayramdan sonra artık normal ekonomik ve güncel konuların ele alınacağını ifade etti.

Erdursun, "Öncelikle Meclis'e torba yasa sunulacak. Bu torba yasada çeşitli konulara değinilecek. Şu anda Temmuz ayı işaret ediliyor. Temmuz ayında, hükümetin emekli aylıklarına enflasyon farkı vermesi gerekecek" şeklinde konuştu.


PEKİ ZAM GELECEK Mİ?

Enflasyonun ortalamasının belirlendiğini vurgulayan Erdursun, "Asgari ücrete ne kadar bir artış yapılacağı da gündemde olacak. Fiyat istikrarını kısa sürede sağlamak oldukça zor. Emeklilerin, çalışanların ve sabit gelirli vatandaşların kayıpları var" dedi.

"Ara iyileştirme" yapılması konusunda Temmuz ayına kadar bir girişimin olmayacağını belirten Erdursun, "Temmuz ayında, emekli aylıklarına sadece enflasyon oranında bir artış yapılması planlanıyor gibi görünüyor" diye ekledi.


VERGİDEN MUAF OLSUN!

Hükümetin asgari ücrete zam yapmayacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatan Erdursun, asgari ücretle ilgili önemli bir öneride bulundu.

Erdursun, "Temmuz ayı geldiğinde asgari ücrete ilişkin şu önemli bir adım atılabilir: Asgari ücrete yapılacak zam miktarını belirleyen devlet, bu zammı işverenlere önceden belirlemeli.

Eğer öyleyse, artış miktarı belirlenmeli ve bu artışın sigorta primi ile vergiden muaf olması sağlanmalıdır. İşverenler, yanlarında çalışan personeli kaybetmek istemezler" şeklinde konuştu.

Kademeli emeklilik konusuna da değinen Erdursun, "Başlangıçtan beri ifade ettiğim gibi, kademeli emeklilik Türkiye'de yasallaşacak ve gelecek seçimlerde en önemli gündem maddelerinden biri olacak.

Siyasi partiler bu konuda söz veriyorlar. Kademeli emeklilikte ilk aşamada 40-50-80 bin kişi emekli olacak ve bu sayı yıllar içinde artarak devam edecek. EYT gibi 2 milyon kişiyi tek seferde etkileyen bir yasal düzenleme olmayacak" açıklamasında bulundu.

Torba yasada nelerin olacağına ilişkin konuşan Erdursun, "Bayramdan sonra gelecek torba yasada BAĞ-KUR 7200 gün konusu ele alınacak. Ancak, 8 Eylül 1999 tarihine kadar sigortalı olanlar mı, yoksa bu tarihten sonra sigortalı olanlar mı ve hangi koşullar altında kapsanacakları henüz belli değil.

BAĞ-KUR'da 7200 gün kadınlar için 5400 gün dememiz gerekiyor. BAĞ-KUR'da 7200 günün azaltılacağı söylemi doğru değil. Aslında 1800 gün indirim olacak. 

Eğer 1800 gün indirim olacaksa, bu durumda 8 Eylül 1999 tarihine kadar sigortalı olan erkeklerin 7200, kadınların ise 5400 güne düşeceğini söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi