Hükümet, Temmuz ayında emekli maaşlarına yüzde 25 oranında zam yapmayı planlıyor. Bu zamla birlikte, 10 bin TL maaş alan emeklilerin maaşı 12 bin 500 TL'ye yükselecek.

Ancak, kök aylığı 10 bin liranın altında olan emekliler bu zamdan tam olarak faydalanamayacak.

En düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL'ye çıkarılması için seyyanen zam uygulanacak. Bu düzenlemeler, emekli maaşlarının enflasyon farkı dışında artırılmasını sağlayacak.

Bu yılın başında 7 bin 500 lira olan emekli kök aylığı 10 bin liraya yükseltilmiş ve bu rakamın altında kalan tüm maaşlar seyyanen artışla 10 bin liraya çıkarılmıştı. 

Ancak Temmuz ayında yapılacak artışta bazı emeklilerin zammı alamaması durumunda sorunun çözümü için bu yol kullanılacak. Ayrıca, bu yasa kapsamında emeklilere seyyanen bir zam yapılmasıyla en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL olması planlanıyor.


KÖK MAAŞI TABLOSU

Son 4 aylık enflasyon verilerine göre, BAĞ-KUR'un en düşük kök maaşı 12.081 TL'ye yükseldi. Tarım emeklilerinin kök aylığı ise 9.601 TL oldu. 2000'den sonra emekli olan SSK'lılar için kök aylık 8.364 TL olarak belirlenirken, aynı dönem öncesinde emekli olanlar için bu rakam 13.492 TL olarak hesaplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine yükseltileceği beklentilerine karşı çıkmıştı. Ancak, mevcut rakamlar göz önüne alındığında, en düşük emekli maaşı için 2 farklı formül öne çıkıyor.

Kaynak: Haber Merkezi