Eskişehir'in sanayi ve çevre politikaları değişecek Eskişehir'in sanayi ve çevre politikaları değişecek

DİSK Emekli Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner, sağlık sorunları sebebiyle görevini Hatice Kılıç’a devretti. Emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara ilişkin açıklama yapan Kılıç, herkesi Emekli Sen’de mücadele etmeye çağırdı.

EMEKLİLER AÇLIK VE SEFALET İÇİNDE YAŞIYOR

DİSK Emekli Sen Eskişehir Şube Başkanı Hatice Kılıç açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yıllardır çeşitli sivil toplum kuruluşları örgütlerinde ve siyasette mücadele verdiğim bu yolda, şimdi de Disk Emekli Sen'de mücadeleme devam edecek olmam benim için çok büyük bir onurdur. Türkiye milyonlarca emeklinin açlık ve sefalet içinde yaşadığı bir ülke haline geldi. Emekliler sosyal yaşamın bir omurgasıdır. Genç kuşakların geleceklerini elleriyle, yürekleriyle şekillendirerek toplumsal hafızanın temelini oluştururlar.

“İNSAN ONURUNA YAKIŞIR BİR YAŞAM İÇİN MÜCADELE VERDİK”

Bizler, Türkiye'nin kalkınması için yıllarını harcamış emeklileriz. Kimimiz işçi olarak madenlerde, limanlarda, fabrikalardaydık. Kimimiz memurduk, öğretmendik. Kimimiz tarlada işçiydik. Yani yaşamın her alanındaydık. Çalışırken ödediğimiz primlerin emeklilikte insan onuruna yakışır bir yaşam için mücadele verdik.

“AÇLIK SINIRI DEĞİL ÖLÜM SINIRINDA YAŞAMAYA TERK EDİLDİLER”

Temel ihtiyaçlarımızı dahi karşılayamadığımız bu günlerde, açlık sınırı değil ölüm sınırında yaşamaya terk edilmiş bir durumda hayatta kalmaya çalışıyoruz. Sadece kendi haklarımız için değil, gençlerimizin, çocuklarımızın ve dahi torunlarımızın geleceği için mücadelemiz. Kısacası hayatta kalma mücadelesi içerisindeyiz. Elinde bastonuyla ucuz ekmek ve ucuz et kuyruğunda onurumuzun zedelenmesini istemiyoruz. Sadaka değil hakkımızı istiyoruz.

“EMEKLİLİK TEMEL İNSAN HAKKIDIR”

Bizleri açlığa, sefalete mahkum edenlere, gençlerimizi umutsuzluğa, işsizliğe mahkum edenleri, her seçim döneminde sus payı olarak önümüze attığınız üç kuruşluk müjdelere hiç inanmadığımızı bilin. Emeklilik temel insan hakkıdır. Çalışanların 18 milyon civarında olduğu bir düzende emeklilerin ne denli önemli bir grup olduğu çok iyi anlaşılmalıdır. Biz emekliler de enflasyondan değil, mili gelirden pay almalıyız. Emeklilerden sağlıkta alınan katkı payının kaldırılmasını istiyoruz. Biz emekli, dul ve yetimlere sağlığı, kültürel etkinlikleri ve sosyal ihtiyaçlarımızı lüks gören bir zihniyete birlikte dur demeliyiz.

“YAŞAM HAKKIMIZ BİR SADAKA DEĞİL”

Ellerindeki kefen paralarını bile harcamak zorunda kalmış emekliler olarak, yaşam hakkımızın bir sadaka olmadığını haykırıyoruz. Demokratik insan onuruna yaraşır, adaletli bir gelir dağılımı ve kimsenin kimseyi ötekileştirmemesi için mücadele veriyoruz. Tekrar ediyoruz, En düşük emekli maaşı memur maaşına eşitlenmeli, Emekli taban maaşı yeniden belirlenmelidir. Bizlerle dalga geçenlere 31 Mart'ta sandıkta hesabı sorulacaktır. Bunun için tüm emeklileri mücadeleye çağırıyoruz.” 

Kaynak: Meltem Karakaş