Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emekli ve memur maaşlarında köklü değişikliğe gidiyor. Yıllardır devam eden uygulamayı tamamen kaldıran Şimşek, maaşlara eklenen belirli bir miktarın artık olmayacağını açıkladı. İşte detaylar...

ARTIK BÖYLE BELİRLENECEK

28 Mayıs sonrası göreve gelen ve enflasyon ile mücadele için çalışan ücretleri ve vergilerde düzenlemeye gidilmesini savunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emekli ve memurların ücret artışları için de yeni bir sistem önerisinde bulunmuştu.

Maaşlara yansıtılacak artışın ölçülen enflasyona göre değil, tahmin edilen enflasyona göre belirlenmesini isteyen Şimşek'in girişimlerinin ardından, emekli ve memurlar için yıllardır maaşlara eklenen o bedele son verildi.

Gazeteci Cem Küçük, Şimşek ile gerçekleştirdiği 1.5 saatlik görüşmenin detaylarını TGRT Haber canlı yayınında açıklarken, 2009 yılından beri maaşlara değişik oranlarda eklenen refah payı uygulamasına bu yıl itibarıyla gidilmeyeceğini ve milyonlarca memur ve emeklinin ücretine yalnızca 'enflasyon farkı' ekleneceğini belirtti.

UYGULAMAYI TAMAMEN KALDIRIYOR

Küçük'ün açıklamalarının ardından, emekli ve memurların dikkati TÜİK tarafından belirlenecek enflasyon rakamlarına çevrilirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) geçtiğimiz günlerde yayımladığı enflasyon raporu ile yılsonunda ortaya çıkacak enflasyon kabaca belirlenmiş oldu.

Ekim ayında yayımladığı Piyasa Katılımcıları Anketi ile yıl sonu enflasyonu için yüzde 68,01 tahmininde bulunan TCMB, kendi kaynakları ile yaptığı araştırmanın sonucunda ise söz konusu enflasyon tahminini 65-68 arasında açıkladı.

TÜİK tarafından yılın ilk 10 ayına ait veriler kesinleşirken, Temmuz ile yılsonu arasında gerçekleşecek ve maaşlara enflasyon farkı olarak yansıtılacak tutar ise 2 ayın verileri eksik olmasına rağmen yüzde 29.40'a ulaştı.

ENFLASYON FARKINI ŞİMDİDEN AÇIKLADI

Merkez Bankası'nın raporunda yer alan verilere göre, gelecek aylarda gelmesi muhtemel enflasyon verileri ile Ocak ayında maaşlara yüzde 39 ile 40 arasında bir zam yansıtılacak.

Küçük'ün Şimşek ile yaptığı görüşmenin detaylarına yönelik açıklamasının ardından memur maaşları için ilave bir ücret artışı beklenmiyor olsa da, SGK Uzmanları en düşük emekli maaşına seyyanen zam yapılmasına kesin gözüyle bakıyor.

PEKİ NE OLACAK?

2009 yılından bu yana memur ve emekli maaşlarına eklenen refah payı, TÜİK'in tartışmalı verileri nedeniyle gelen tepkilerin önüne geçebilmek adına hükümetin başvurduğu bir yol olarak dikkat çekmekteydi.

Açıklanan enflasyon oranına göre, bazen 3 ila 5, bazen 10 puanı bulan ilave eklemeleri içeren refah payı, Küçük'ün belirttiğine göre bu yıl itibarıyla memur maaşlarına yansıtılmayacak.

ZAM BUHAR OLACAK!

En düşük memur maaşı olan 22 bin 17 liralık bir devlet çalışanı, yüksek enflasyon nedeniyle yüzde 10 ve civarında eklenmesi beklenen refah payından yararlanamaması halinde, 2024 yılının Ocak ayında alacağı zamdan yaklaşık 2 bin ile 2 bin 500 lira daha az yararlanmış olacak.

Yani Bakan Şimşek'in belirttiği bu değişiklik, milyonlarca memur ve yüksek maaş alan emeklinin cebine girecek parada önemli bir düşüş yaşanmasına neden olacak.

Uygulamanın detayları henüz kesinlik kazanmamış olsa da, Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun belirleyeceği rakam sonrasında memur ve emekli maaşları için eklenecek zam oranı da kısa süre içerisinde netleştirilerek kamuoyuna duyurulacak.

Kaynak: Eskişehir Net Haber Merkezi