Çevre yoluna Ünlüce engeli! Çevre yoluna Ünlüce engeli!

Emeklilik, kişilerin çalışma hayatları boyunca verdikelri primler belirlenir. İş hayatıına genç yaşta başlayanlar için emeklilik süreci de önemli derecede etkilenir. Fakat bu sürede yatırılan primlerin erken emekli olma sürecine nasıl etki eder, bu konu anlaşılamamaktadır.

18 YAŞINDAN ÖNCE ÖDENEN PRİMLER

Pek çok kişi 18 yaşından önce ödenen primlerin emeklilik sürecine nasıl etki ettiğini merak eder. Bu primler emeklilik hesaplamasında dikkate alınır. 1981 Nisan'ından önce işe başlayanlar için 18 yaş altı çalışmalar da sigorta başlangıcı olarak kabul edilir. Bu durum emeklilik hesaplarken önemli bir rola sahiptir.

Bilindiği gibi emeklilik hesaplamasında bireyin ilk kez sigortalı olduğu tarih ve nüfus bilgileri esas alınmaktadır. Yapılan yaş düzeltmeleri emeklilik işlemlerinde dikkate alınmaz. Ancak nüfus müdürlükleri taradından bazı düzeltmeleler emeklilik hesaplamalasına etki edebilir.

ESNAFLAR EMEKLİ AYLIĞINI NASIL YÜKSELTİR? 

Bir esnafın emekli maaşını yükseltmesinin iki yolu vardır: Kazancın yüksek olması ve ödenen prim miktarının artırılması...Bağ-kurlu olan esnaf ise asgari ücretin belirli bir yüzdesine kadar prim ödeyerek emekli aylıklarını yükseltebiliyor.

Tl 16-1

18 YAŞ ALTI ÇALIŞMA VE EMEKLİLİK

1981 yılından önce işe başlamış olanlar için 18 yaş altı çalışmaların sigorta başlangıcı olarak kabul edildiğini belirtmek önemlidir.

YETİM AYLIĞI

Vefat eden yakının borçları nedeniyle yapılan reddi miras durumunda dul ve yetim aylığı almak mümkündür. Mirasçı olmaktan çıkarılan kişiler ise aylık alamaz.

YIPRANMA PAYI

Belirli meslek gruplarında çalışanlar için her yıl ekelen fiili hizmet süresi emeklilik hesaplamalarında dikkate alınır. Bu da emekli aylığı ve ikramiyeyi olumlu etkiler.

Tl 20-1

EMEKLİ AYLIKLARINDAKİ KESİNTİYE DİKKAT! 

Emeklilerin en çok dikkat etmesi gereken konu da yanlış kesintilerdir. SGK'ya başvurulması halinde düzeltme talep edilebilir. Kesintinin haksız olduğu ortaya çıktığı takdirde kesinti iade edilir.

Kaynak: Eskişehir.net Haber Merkezi