SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için temmuz maaş zammı ile en düşük maaş rakamı belli oldu.

Ocak ayında yapılan yüzde 49,25'lik zam sonrası 10 bin TL’de kalan en düşük emekli maaşı, temmuzda yapılacak enflasyon farkı zammı ile güncellenecek.

5 aylık enflasyon farkı yüzde 22,72 olarak kesinleşti ve Merkez Bankası anketine göre bu oran yüzde 25’e çıkabilir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ekstra zam yapılmayacağını söyledi. SGK Uzmanı Çetin Ateş ise en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL olabileceğini ifade etti.

SGK Uzmanı Çetin Ateş, en düşük emekli maaşına ilişkin net rakamı paylaştı.

Ocak ayında emeklilere yüzde 49,25 maaş zammı verilmişti. Ancak yapılan zam 6 bin 700 TL ve altında kök aylığı alan emeklileri etkilemedi. En düşük emekli maaşı 10 bin TL’de kaldı.

Emeklilerin ise maaşlarının belli olacağı 3 Temmuz’a ise sayılı günler kaldı. 5 aylık enflasyon farkına göre yüzde 22,72 maaş zammı kesinleşmişti. 1 aylık enflasyon verisinin de eklenmesi ile maaşlar ortaya çıkacak.

Merkez Bankası piyasa anketine göre ise enflasyon farkı yüzde 25 olarak bekleniyor. Uzman isimlerin de tahminleri yüzde 25 ile 26 civarında. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Vedat Işıkhan, emekliler ekstra zammın olmayacağına ve enflasyon farkının verileceğini açıklamıştı.

SGK Uzmanı Çetin Ateş, Işıkhan’ın açıklamaları sonrasında en düşük emekli maaşına ilişkin net rakamı sızdırdı. Ateş, “Asgari ücrete es geçtikleri gibi belki de 10 bin TL sabit kalacak. İkinci ve kuvvetli ihtimal ise en düşük emekli maaşını 12 bin 500 TL olacak” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi