Mahfi Eğilmez'in son yazısında vurguladığı ekonomik politikaların yarattığı zorluklar, borsa ve konut piyasalarında potansiyel balon oluşumlarına işaret ediyor.

Mahfi Eğilmez, ekonomik koşullardan dolayı gelecekte değer kazanacağını düşünen bazı kişilerin mal stoklamaya başladığını belirtti. Ancak faiz oranları enflasyon düzeyine çıkmak zorunda kalırsa, borsa ve gayrimenkul fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanabileceğini belirterek yatırımcıları uyardı.

Eğilmez, borsanın rekor seviyelere ulaşmasının ekonominin iyiye gittiği anlamına gelmediğini vurguladı.


HAZIR OLUN!

Mahfi Eğilmez, borsa ve konut sektöründeki geleceğe dair projeksiyonlarını ele alırken, faiz oranlarının enflasyon seviyesine yükselmesi durumunda borsa ve gayrimenkul fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanabileceğini belirtti. Bu olası senaryo hakkında uyarılarda bulunarak milyonlarca yatırımcıyı dikkatli olmaya çağırdı.

Mahfi Eğilmez, kaleme aldığı yazısında ayrıca şunları söyledi:

Bu zorlama ekonomi politikası şimdilik tüketim ağırlıklı büyümeye ve istihdama destek oluyor gibi görünse de başta gayrimenkul ve borsa olmak üzere çeşitli alanlarda balonlar oluşmasına yol açıyor.

Böyle bir ortamda ‘borsa rekorlara doymuyor, demek ki ekonomi iyi gidiyor’ demek gerçekçi değil. Günü gelip de faiz enflasyon düzeyine çıkarılmak zorunda kalınınca o rekorlara doymayan borsadaki hisse değerleri ve gayrimenkul fiyatları bu kez çöküşlere doymaz hale gelecek.


FAİZ KARARI NE ZAMAN?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun nisan ayı faiz kararını açıklayacağı tarih belli oldu. Merkez Bankası, 25 Nisan 2024 Perşembe günü saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mart ayında politika faizini yüzde 50'ye yükseltti. Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42,96'dan yüzde 44,19'a yükseldi. Dolar/TL beklentisi ise 40,02'den 40,53'e çıktı.

Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 40,02 TL iken, bu anket döneminde 40,53 TL olarak belirlendi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi de bir önceki anket döneminde 41,15 TL iken, bu anket döneminde 42,79 TL olarak gerçekleşti.

Bir önceki anket döneminde 34,6 milyar dolar olan yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi, bu dönemde 33,3 milyar dolara geriledi. Gelecek yıl için cari işlemler açığı beklentisi ise 31,8 milyar dolara düştü.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Haber Merkezi