Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) Eskişehir Şube Kurucusu öğretmen Faik Alkan, okullarda bir öğün ücretsiz yemek talepleri ile ilgili konuştu. Eskişehir’de okullarda bir adet tostun 35 liraya satıldığına dikkat çeken Alkan, bir tostu üç öğrencinin bölüşüp yediğini ifade etti.

“BİR ÖĞÜN ÜCRETSİZ YEMEK KAMPANYASI OLMAZSA OLMAZLARIMIZDAN BİR TANESİ”

ÖVDER Eskişehir Şube Kurucusu öğretmen Faik Alkan şu ifadeleri kullandı:

“Başlattığımız bu kampanya aslında Eskişehir’e özgü kampanya değildi. Türkiye’de yukarda aşağıya olan bir süreçti. Biz merkezi hükümetten aslında bu taleplerimizi bekliyorduk. Yerine getirilmesini istiyorduk. Türkiye’de şu anda derin yoksulluk öğrencilerimizi sarmal içine aldı ki, BES-AR’ın açıkladığı günlük geçim standardı 765 liraya ulaşmış durumda. Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı da neredeyse 60 bin liraya dayanmış durumda. Bu şartlarda bir öğün ücretsiz yemek kampanyası olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi.

“BAKANLIK BURADAN GERİ ADIM ATAMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

Eskişehir bu anlamda biraz daha avantajlı bir kent. Çünkü belediyelerimizde daha önceden başlayan bir dayanışma sürecimiz vardı. Anladığım kadarıyla bir proje şeklinde hayata geçirmek için bir formülasyon bulunacak gibi. Ama sadece bu dar alanda bir çalışma olacak. Bizim dediğimiz temel sorun Türkiye’de şu anda bütün kademelerde, biz okullarımızda ücretsiz yemek kampanyasını dillendirmeye devam edeceğiz. Bu ilk başta çok ütopik gibi geldi. Bugün değişik siyasetlerden, partilerden, derneklerden çok kişinin artık sahiplendiği, ete kemiğe büründüğü bir durum. Bakanlık buradan geri adım atamaz diye düşünüyoruz.

“OKULLARDA GÖRDÜĞÜMÜZ MANZARA ÇOK İÇ AÇICI DEĞİL”

Bunu daha çok şu anda tartışma konusu olan belediyeler üzerinden yürütülüyor. Belediyelerin ana görevlerinden bir tanesi olmayabilir ama bunlar bizim çocuklarımız. Eskişehir’de baktığımız zaman biz okullarda gördüğümüz manzara çok iç açıcı değil. Daha önce dile getirdik, bir tostu 3 öğrenci bölüşüp yiyor. Okullarda şu anda bir pet şişe 5 lira ile 10 lira arasında satılıyor. Biz aynı zamanda ücretsiz yemek derken sağlıklı bir su talebimiz de devam ediyor.

“KADINLAR GÜNDE 6 SEFER OKUL YOLUNU AŞINDIRIYOR”

Ev emekçisi kadınların yükü daha da arttı bu süreçte. Çünkü okulda beslenemiyor çocuklar. Evden getirmek zorunda kalıyorlar. Bir kadın sabah okula çocuğunu getiriyor. Öğlen yemeğini getiriyor tekrar dönüyor. Öğleden sonra çıkışa gidiyor. Günde 6 sefer okul yolunu aşındırıyor.

“ÇOCUKLARIMIZ BESLENEMİYOR, KARINLARINI DOYURUYOR”

Bugün artık bizlere ÖVDER olsun Eğitim Sen olsun ve diğer paydaşlara gelen telefonlarda şunu görüyoruz ki; gerçekten merkezi okullarımızda da bu sıkıntı dile getiriliyor. Bir merkezi okulumuzda tost 35 liraya satılıyor. Çocuğun bir tost alması mümkün değil. Okulda bunun yerine çocuklar kolektif bir şey geliştirdiler. Bir besini alıp artık bölmeye başladı. Ucundan ısırarak, paylaşarak bu işi götürüyorlar. Bu ne kadar sağlıklı? Ne kadar beslenmeye yeterli? Çocuklarımız şu anda sadece karınlarını doyuruyorlar. Sağlıklı beslenmiyorlar. Yeterince protein almıyorlar. OECD ülkeleri içinde Türkiye’nin durumunu da tartışmaya açtı. Gıda artışında birinci ülkeyiz. Yeterli beslenme konusunda neredeyse 3. dünya ülkelerinin bile gerisine düşmüş durumdayız. Bu talebimiz Milli Eğitim Bakanlığı ve belediyeler tarafından acilen karşılanmasıdır.” MELTEM KARAKAŞ

Kaynak: Meltem Karakaş