Hayırsever iş insanı Büyükerşen'i temel atma törenine davet etti Hayırsever iş insanı Büyükerşen'i temel atma törenine davet etti

Dolar kurundaki artışlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan ünlü ekonomist Prof. Dr. Oğuz Oyan, doların zirve yapabileceği tarihi açıkladı.

Türk ekonomisinin nabzını tutan Oyan, doların gelecekteki seyrine dair önemli bilgiler verdi. Elinizde dolar varsa çok yakında bu rakamı beklemeniz gerek. İşte ünlü ekonomistin verdiği detaylar...

ŞU AN FRENLENMİŞ VAZİYETTE

Prof. Dr. Oğuz Oyan, dolar kurunu değerlendirirken Haziran ve Temmuz aylarındaki yüzde 30’luk artışın ardından durduğunu belirtti. Ardından açıklamasına şu sözleri ekledi:

“Sonrasındaki 4,5 ayda ise sadece 2,5 TL civarında bir artış oldu. 6 TL’lik artış sadece Haziran ayında olmuştu. Dolayısıyla döviz kurlarındaki artış gemlenmiş, frenlenmiş vaziyette.”

Dolar kurunun frenlenmesiyle ilgili, “Bunun arkasında Merkez Bankası’nın faiz artırımı, swap anlaşmaları, dış kaynak bulma çabaları, IMF ile ilişkilerin düzeltilmesi gibi faktörler var. Ayrıca seçim öncesi dolar kurunu baskılamak için de çeşitli yöntemler kullanılıyor. 

Örneğin kamu bankalarının döviz satması, döviz mevduatına vergi getirilmesi, döviz alım satımına kısıtlamalar getirilmesi gibi.” İfadelerine yer verdi.


36 TL'Yİ AŞACAK!

2024 yılı için tahminde bulunan Oğuz Oyan, “Açıklanan bir Orta Vadeli Program var ve 2024 yılında 36 TL ortalamayı bulacak bir dolar kurundan bahsediyoruz. Eğer ortalaması oysa dolar kurunun yukarı gitmesi öngörülüyor. 

Şu anda dolar kuru 28 TL seviyesinde kalıyor ve yıl sonunda 30 TL’ye gidebilir. Ancak 2024’te dolar kuru daha yüksek noktalara ulaşacaktır. Seçime kadar dolar kurunu baskılamaya devam ederler. Sonrasında serbest bırakırlar ve kur 36 TL ve üzerine yükselir.” dedi.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi