Canlı yayında kritik açıklamalarda bulunan ekonomist Murat Sağman, doların yükseleceği tarihi duyurdu.

27 Haziran'da Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararının öncesinde, Sağman Halk TV'de faiz indirimi beklentileri hakkında konuştu.

Sağman, faiz indiriminin eylül ayında beklenmesine rağmen eylülde gerçekleşmeyeceğini öngördü.

Faiz indirimleri başladığında dolar kurunun yükseleceğini belirten Sağman, enflasyonun düşüşünün zaman alacağını ve faiz indiriminin ekonomik dengeleri bozduğunu vurguladı. Sağman, doların en erken ekim ayında yükseleceğini belirtti.

Murat Sağman, faiz indirimi konusunda eylül beklentisi olduğunu ama Eylül'de faiz indirimi beklemediğini söyledi.

Dolar kuruyla ilgili beklentisini de açıklayan Sağman, ne zaman faiz indirimleri başlarsa o zaman kurdaki baskıların artacağını belirtti. Enflasyonun düşmesinin zaman alacağını aktaran Murat Sağman, “İşimiz çok zor. Faiz indirimiyle bütün dengeleri bozduk. Bunu toparlamak sadece faiz yükseltmekle olmuyor" ifadelerini kullandı.


KURUN ARTACAĞI TARİHİ SÖYLEDİ

Merkez Bankası'nın faiz artırımını pas geçeceğini belirten Sağman, enflasyonun bu aydan itibaren düşmeye başlayacağını ve baz etkisiyle eylül başında açıklanacak enflasyonla düşeceğini aktardı.

Doların ne zaman yükseleceği ile ilgili konuşan Sağman, birkaç ay daha TL'de kalmak daha avantajlı olacağını söyledi. Murat Sağman, “Kur ne zaman artar? Ne zaman faiz indirimleri başlarsa o zaman kurdaki baskı artacak. Faiz indirimi kasımda gelir, en erken ekim..." diye konuştu.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Halk TV