Geçtiğimiz hafta alınan 604 milyon dolar değerindeki TL tahvili, son yılların rekor seviyesine ulaşarak dikkat çekti.


YILLAR SONRA BİR İLK!

Geçtiğimiz hafta itibarıyla yurt dışı kaynaklı yatırımcılar 155 milyon dolar değerinde hisse senedi satarken, vade süresi 2 ile 10 yıl arasında değişmekte olan 604 milyon dolar değerinde tahvil alımı gerçekleştirdi.


AŞAĞI YÖNLÜ HAREKETLER DEVAM MI EDECEK?

Türk lira tahvillerine haftalık olarak bu seviyelerde talep olması yıllar sonra bir ilkin yaşanmasına neden olurken, söz konusu alım talepleri uluslararası piyasaların TL'nin reel olarak değer kazanacağına inandığı yorumlarına neden oldu.

Son haftalarda artış gösteren yabancı para girişinin devam etmesi, ekonomistlere göre dolar kurunda aşağı yönlü ve yatay hareketlerin devam etmesine neden olacak.


DOLAR KURU TAHMİNİ...

Gün içerisinde Türkiye raporunu paylaşan Fransız bankası BNP Paribas da, TL tahvil alımlarıyla benzer doğrultuda açıklamalar yaparak, Türk lirasının yıl sonuna kadar yaşayacağı değer kaybının sınırlı olacağını ve dolar/TL paritesinin 2024 sonunda 36 liraya ulaşmasını beklediklerini belirtti.

Halihazırda yabancı yatırımcılar tarafından yoğun talep oluşturulan TL tahvilleri 10 yıl süre ile yüzde 27 faiz oranından verilirken, 2 yıllık TL tahvil faizleri ise yüzde 44 seviyelerinde.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Haber Merkezi