2. TCMB'nin her ay düzenli olarak yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin nisan raporu, finansal sektörden 52 ve reel sektörden 16 katılımcının görüşlerini içeriyor.

Bu rapor, dolar/TL paritesi için ay ve yıl sonu tahminlerini ortaya koyarak ekonomik piyasalarda önemli bir referans haline geliyor.


40 LİRAYI AŞACAK!

O tarihte dolar kurunun 40 lirayı aşacağı öngörülüyor. 32,38 TL seviyelerinde kapanan dolar kuru için yılın ilerleyen dönemlerinde kademeli bir artış beklenirken, yaz aylarının gelmesi ve turizm gelirlerinin artmasıyla birlikte Türkiye ekonomisi döviz krizi riskinden giderek uzaklaşıyor.

Bankalar arası döviz piyasasında ABD Doları kuru beklentilerini ölçmek amacıyla yapılan ankete göre, cari yıl sonunda yani 31 Aralık 2024 tarihinde beklenen dolar kurunun 40,0098 TL olması tahmin ediliyor.

Bu durumda, dolar kurunun kalan 8 ay boyunca yaklaşık 7.5 TL artış göstermesi öngörülüyor. Ancak bu artışın aylara göre dengeli bir şekilde dağılması ve geçmiş yıllardaki gibi sert dalgalanmaların olmaması bekleniyor.


FAİZ İNDİRİMLERİNE HAZIRLANIYOR!

Ayrıca raporda, sıkı para politikalarının etkisiyle enflasyonda ciddi bir düşüş eğiliminin görüleceği vurgulanırken, bu düşüşlerle birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), yılın son çeyreği itibarıyla faiz indirimlerine başlayabileceği belirtildi.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Haber Merkezi