Seçime sayılı günler kala döviz kuruna artan talebi önleyebilmek için Merkez faiz hamlesini devreye soktu.

Merkez Bankası faizi sürpriz bir şekilde yüzde 50'ye çıkartınca döviz kurlarında sert düşüş yaşandı.

Bu hafta ABD doları yüzde 0,64 değer kaybederek 32,0130 liraya, avro yüzde 1,46 azalışla 34,6330 liraya geriledi.

Dolar kuru dün düşüş halinde akışını sürdürürken akşam üstü hafta sonuna sürpriz bir giriş yaparak yükselmeye başladı ve dolarda alım gerçekleşti.


TÜRKİYE'NİN LEHİNE DEĞİL!

"Doların düşmesi Türkiye'nin lehine değil ki... Doları buralarda tutmak için faizi artıran Merkez Bankası doları sadece frenledi. 35 TL'ye doğru gidiyordu 32 TL'de kalmasını sağladı." diyen ünlü ekonomist Selçuk Geçer bu hamle doların 20 lira olacağı 10 lira olacağı anlamına gelmiyor diyerek sözlerine devam etti;


ŞU AN ÇOK UCUZ!

Dolar yükselmeye devam edecek. TÜİK enflasyonuna göre doların gerçek değeri 50 TL, ENAG enflasyonuna göre 60-70 liralara çıkıyor. Vatandaşın enflasyonuna göre ise 80 liraların üzerine fırlıyor. Dolar şu an çok ucuz seviyede. 

İnsanlarda ikna olmuyor ve dövizden çıkmak istemiyor. Seçimden sonra faiz artırımı yapmayacak, dolar kuru rekor yeni rekorlara imza atacak. Türkiye'yi çok ciddi bir krize sürüklüyorlar. 

MB'nin faiz kararı doğru bir karar ama dövizi baskılamak için yaptıkları için yanlış yapıyorlar. Krizde olduklarını kabul edip ona göre plan yapmaları lazım." dedi.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Haber Merkezi