TCMB'nin alımlarıyla dolar kurunda düşüş yaşanırken, yatırımcılar dövizden kaçarak TL'ye yöneldi.

Bu durum Kapalıçarşı'da tarihi bir ilke yol açarak dolar kurunun ilk defa Merkez Bankası'nın kurunun altına inmesine neden oldu.

Yatırımcılar, yüksek faiz oranlarından yararlanmak için döviz ve altın varlıklarını TL'ye çeviriyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son 22 günde yaklaşık 35 milyar dolarlık alım gerçekleştirmiş ve ülkenin net döviz pozisyonu 2020'den beri en sağlam seviyeye ulaşmış durumda. Bu durum, yerli ve yabancı yatırımcıların Türk lirasına yönelmesine neden oldu.

Dolar talebinin aksine, mevcut döviz hesaplarından önemli çıkışlar yaşanıyor. Yatırımcılar, yıllık bazda bileşik yüzde 70'e varan Türk lirası mevduat faizlerinden yararlanmak istiyorlar ve bu nedenle varlıklarını Türk lirasına çeviriyor.

Türkiye tarihinde bir ilki yaşayan Kapalıçarşı, geçtiğimiz günlerde olağanüstü bir duruma tanıklık etti. Piyasaların nabzının attığı bu tarihi çarşıda dolar kuru, ilk kez Merkez Bankası'nın belirlediği gösterge kurun altına indi.

Bu olay, vatandaşların dövizden kaçışının bir işareti olarak değerlendirilirken, son bir ayda dolar/TL tarafında yaşanan düşüş trendinin devam etmesi bekleniyor. Doların değer kaybı altın sahiplerini ons fiyatlarına bağımlı hale getirmiş durumda.

Dolayısıyla ons altın fiyatlarındaki dalgalanmalar, gram ve çeyrek altın fiyatlarına sınırlı etki ediyor. Bu hafta Kapalıçarşı'da dolar kuru, yıllar sonra ilk defa Merkez Bankası'nın gösterge kurundan daha düşük bir seviyeye geriledi.

Piyasa kurunun Merkez Bankası'nın belirlediği kurdan düşük olması, gelecek haftalarda ekonomideki normalleşmeyle birlikte bankaların makas aralıklarını kapatma eğiliminde olabileceği beklentisine yol açtı.


1 LİRAYI AŞTI!

Seçim öncesi alınan ekonomik önlemlerle döviz taleplerine sınırlama getirilirken, piyasalarda görülen dolar kurundaki alım-satım makas aralığı önemli bir seviyeye yükselmişti, hatta 1 lirayı aşmıştı.

Piyasalar talep patlamasına yetişemedi ve Merkez Bankası'nın belirlediği gösterge kuru ile Kapalıçarşı arasındaki makas en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Ancak, ekonomideki normalleşme adımlarıyla birlikte Kapalıçarşı'da da sular duruldu ve dolar kuru ilk defa gösterge kurun altına geriledi.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Haber Merkezi