2020 yılında başlayan pandemi sonrası yaşanan ekonomik sıkıntılar halen devam etmekte.

Özellikle Avrupa'da başlayan Rusya-Ukrayna çatışması ve Orta Doğu'daki İsrail-Filistin gerilimi, piyasalarda büyük endişelere sebep olurken, birbiri ardına gelen iflas haberleri krizi derinleştiriyor.

En son gelen son dakika bilgisi ise araç sahiplerini şok etti. Tanınmış bir lastik devi iflasını açıkladı ve fabrikalar kapanma kararı alıyor.

Sdf Eskişehir Continental2

DEV FİRMA DAHA FAZLA DAYANAMADI

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Otomotiv sektörünün öncü tedarikçilerinden Continental, ekonomik sıkıntılara daha fazla dayanamadı. Ünlü marka, maliyetleri azaltmak amacıyla Hessen eyaletinde bulunan Wetzlar ve Schwalbach fabrikalarını kapatma kararı aldı. Bu kararın işten çıkarmalarla sonuçlanması bekleniyor.

YENİ PLANLAR DEVREDE

Continental aynı zamanda, Frankfurt ve Babenhausen’deki tesislerde de iş gücünü azaltma ve fabrikaların taşınma gibi planlar yapmaya hazırlanıyor. Ren-Main bölgesindeki mevcut 8 bin çalışandan 2 bin 300'ü bu değişiklikten etkilenecek ve bunlardan bin 100’ü başka lokasyonlara gönderilecek.

IG Metall sendikası ve Wetzlar Belediyesi, Continental’in kararına tepki göstererek, fabrikanın kapatılmasının önlenmesi için mücadele edeceklerini açıkladı. Sendika ve belediye yetkilileri çalışanların ve şehrin menfaatleri doğrultusunda görüşmelerde bulunacaklarını belirtti.

BİNLERCE ÇALIŞANI ETKİLİYOR

Küresel çapta, toplam 7,150 çalışanın işten çıkarılması ve iş yerlerinin birleştirilmesi planlanıyor. Uzmanlar, yakın gelecekte dev şirketin iflas etme ihtimalinin düşük olduğunu belirtse de, artan maliyetler ve elektrikli araçlara geçişteki rekabetin şirketi olumsuz yönde etkilediği vurgulanıyor.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi