Erdoğan, yardım malzemelerinin ulaştırılmasında hâlâ sıkıntı yaşandığını belirtti. Bölgede işi olanların yola çıkması gerektiğini belirterek, "Sadece Cumhuriyet tarihimizin değil, coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız." diyerek "Anayasanın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak OHAL ilan etme kararı aldık. " açıklaması ile OHAL ilan edildiğini belirtti.

6 Şubat sabahı yaşanan ve tüm ülkeyi derinden etkileyen deprem sonrası OHAL ilan edilip edilmeyeceği ve OHAL'in anlamı merak ediliyor. Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde gerçekleşen deprem 10 ilde büyük sarsıntıya yol açmıştı.

Olağanüstü Hal Kanunu ciddi ve akut afetler sonucu işleyebiliyor. Kanun, Bakanlar Kurulu'na OHAL ilan etme yetkisi verirken bu süre zarfında vatandaşların etkilenmesi sonucunda ise kamu düzeninin daha efektif olarak sağlanması ve yapılan yardımların da organizasyonların da daha düzenli olmasını sağlamak  için ilan edilebiliyor. 

Son gelişmelere göre Türkiye'de 3 ay OHAL edildiği açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamaya göre OHAL deprem bölgeleri ile sınırlı kalacak