Demirin hamilelik boyunca doğru bir şekilde tüketilmiş olması çok önemlidir. Bebeğin gelişiminde kilit noktalardan birisi olan demirin, gebelik süresince düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Üstelik demir yalnızca bebeğin gelişimi için değil, anne adayının sağlığı için de önemli bir rol oynamaktadır. Bebeğin gelişimine plasenta yoluyla yardımcı olurken, annenin kanındaki oksijen oranının da artmasını sağlar. Ve bu sayede gebelikte yaşanabilen kalp sıkışmaları, nefes alma zorlukları, kısmı ağrılar vb. sorunların yaşanması önlenebilir.

Demir içeren besinler hangileridir?

Demir alımında en etkili besin, yağlı balıklardır. Sardalya, çipura vb. balıkların gebelik boyunca haftada en az iki kez tüketilmesi gerekir. Bu sayede ciddi oranda demir ihtiyacı karşılanmış olur. Balığın yanı sıra brokoli, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler de demir bakımından zengindir. Bu nedenle balık ürünlerini tüketemeyen anneler için harika bir alternatif olarak görülmektedirler.

Baklagiller, kuru meyveler, tam buğdaylı ürünler de demir yönünden yarar sağlayacaktır. Ancak yalnızca bu tarz besinlerin tüketilmesi dengeli beslenme düzenini bozacağından, besinler arasında eşit dağılın yapıldığından emin olunmalıdır.

Besinlerin yetersiz kalması halinde

Gebelikte birçok doktor vitamin takviyesi de vermektedir. Vitamin takviyesi çoğu zaman alınması gereken vitaminlerin besinlerle alınamadığı durumlarda gerekmektedir. Bu sebeple doktorun yapacağı tahliller sonucunda, doktor gerekli gördüğü takdirde, demir hapları da kullanılabilir. Ancak doktorun tavsiyesi olmadan, bilinçsiz şekilde kullanan vitamin hapları vücudun dengesini bozacak ve sağlıksız bir durum yaratacaktır.