SOKAK HAYVANLARI TEKLİFİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'de yaklaşık 4 milyon sahipsiz köpek olduğu tahmin ediliyor. Bu konuda sağlıklı bir sayım yapılamıyor. Bu sayı her yıl katlanarak artıyor. Bununla birlikte kuduz tehdidi de aynı oranda artıyor. 2018-2020 yılları arasında kuduz riskli temas sayısı ortalama 260 bin iken 2023 yılında bu sayı 438 bine yükseldi.

Bunun ötesinde çok daha vahim olaylarla karşılaştık. Ankara-Keçiören'de Tunahan çocuğumuz köpekler tarafından parçalandı. Antalya-Serik'te Mahra kızımız köpek saldırılarından kaçarken kamyonun altında kaldı ve hayatını kaybetti. Bitlis-Adilcevaz'da 10 yaşındaki Mustafa kuduza bağlı olarak acılar içinde can verdi. Muşta Medine teyzemiz yine köpekler tarafından yaralandı. Hemen her gün başıboş köpeklerin sebep olduğu olayları görüyoruz.

Bir de şunu çok açık kabul etmemiz lazım. Gelişmiş hiçbir ülkede olmayan bir başıboş köpek sorunumuz var. Bazı ülkeler ülkemize gelecek turistleri uyarmaya başladı. Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalık riski de giderek yükseliyor.

Hiç kimse bizim merhametimizi sorgulamasın. Hayvanları koruma kanununu biz çıkardık. Sahipsiz köpek sayısını yakala kısırlaştırmak metoduyla çözmek istedik ama olmadı. Şu anda bizim artık bu sorunu köklü bir şekilde çözmemiş şarttır. Bu sorunu çözmüş ülkeleri inceliyoruz. Gerçek şudur. Toplumun çok büyük bir kesimi sokakların güvenli hale gelmesini istemektedir. Bu çığlığa kayıtsız kalamayız. Sahipsiz köpeklerin sahiplenilmesini istiyoruz.

Köpek bakım evi olmayan yerlerde bakımevleri kurulacak. Köpeklerin sahiplenilmesi için kampanyalar yapılacak. Biz istiyoruz ki barınaklara alınan tüm hayvanlar sahiplenilsin. Hayvanseverlerin daha fazla sorumluluk alacağına inanıyorum. Belediyelerin sürece olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz. Bunu başarabilirsek bir sonraki adıma gerek kalmayacağını düşünüyoruz."

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi