Sahte polis ve savcının dolandırıcılık planı suya düştü Sahte polis ve savcının dolandırıcılık planı suya düştü

Öğrenci velileri dayanışma derneği (öv-der) Eskişehir şubesi yaptığı basın açıklamasında anaokulları sayılarının çoğaltılması ve anaokullarının metaryellerinin az olması, eğitimin planlanılmaması gibi konulara eleştiri getiridi. 

Okullarımız, eğitim sistemimizin bitmek bilmeyen sorunlarıyla açılmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı’nın “Okul Öncesini Yaygınlaştırıyoruz” diye çıktıkları yol verdikleri verilere baktığımızda ilkokul bünyesindeki anasınıflarını anaokulu göstermekten öteye gidemedi. Oysa biz velilerin talebi yeni anaokulları açılması, okul sayısının çoğaltılmasıydı. Sadece bir okulun anasınıfını anaokulu olarak değiştirmek okul sayısını artırmak değil dönüştürmektir. Bina üzerinde yapılan değişiklikler dışında ne eğitim planlaması düzenlenebildi ne de materyal eksikliği giderilebildi. Biz veliler eğitime yeterince bütçe verilmemesinden kaynaklı elimizde ihtiyaç listeleriyle fiyatları uygun kırtasiye aramaya başladık yine. Okul öncesinde aidatları kaldırdık dediler de okul aile birlikleri üzerinden aldıkları bağışlar, aidatların neredeyse iki katı oldu bile. Bunlar ısrarla söylemekten vazgeçmediğimiz kamusal ve parasız eğitim talebimizi hiçe sayan uygulamalar olarak her okul döneminde bizleri yormaya devam ediyor.

Okul öncesinde 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek talebi aylarca verilen mücadeleden sonra kazanım olarak elde edilmesine rağmen verilen yemeğin karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden öteye gitmediğini bizler çocuklarımıza sunulan menülerde gördük. Bizler için kazanım olan 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek talebi vazgeçilemeyecek kadar elzem olduğu için sadece daha iyisi olması üzerine çağrılar yaparak eleştirilerimizi sınırlı tuttuk. Fakat bugün görüyoruz ki  çocuklarımıza o yetersiz bulduğumuz bir öğünün bile verilmesi üzerine bir açıklama yok. Okullarda mecburen öğretmenler tarafından çocukların beslenme listeleri yazılmaya başlanmışken biz bir kez daha her kademede 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek haktır demekten vazgeçmiyoruz! Çocuklarımızın 1 öğün yemeğini bir an önce geri verin, tüm kademelerde 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek uygulamasını derhal başlatın istiyoruz. Veliler olarak sosyal devlet anlayışında olması gereken bu en temel hak üzerinde mücadelemizi sürdüreceğiz.

Kaynak: Eskişehir Net Haber Merkezi