Yüzügüllü, ilk seçim ofisini Çamlıca’da açtı Yüzügüllü, ilk seçim ofisini Çamlıca’da açtı

CHP Milletvekili Arslan'dan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin su projeleri hakkında açıklamada bulundu.

Arslan açıklamasında: "Sayın Hatipoğlu ve kimi AKP’li sözcüleri, Eskişehirimizin gelecekte yaşanması muhtemel su sıkıntısının çözümü üzerine Büyükşehir belediyemiz ve ESKİ idaremizin hiç bir projesi olmadığını, merkezi idareden de herhangi bir engelleme yapılmadığını iddia etmişlerdir. Bilindiği üzere ilimizin içme ve kullanma suyu Porsuk barajından sağlanmaktadır. Şehrimizin gelecekte su sıkıntısı yaşamaması adına ESKİ, DSİ Genel Müdürlüğünden, “SAKARBAŞI (Çifteler) kaynaklarından su tahsisi” yapılmasını talep etmiştir. DSİ Genel Müdürlüğü talebi uygun görerek, 23.07.2020 tarih ve 420082 sayılı yazısıyla,”hazırlanan protokolün uygun görüldüğünü içeren ve geri ödeme hususlarının kabul edildiğine dair belediye meclisinden karar alınmasını” istemiştir.

Sayın Hatipoğlu;

1-ESKİ genel kurulu sıfatıyla Büyükşehir belediye meclisinde 08.09.2020 tarihinde bu projenin yapılması için karar alınmış mıdır?

2-Bu proje ile Sakarıbaşı’ndan ilimize suyun getirilmesi ile ilgili DSİ tarafından yapılacak her türlü masraf ve harcamanın ESKİ tarafından DSİ’ye 30 yılda geri ödenmesi meclisçe kabul edilmiş midir?

3-Bu karar; sadece CHP meclis üyelerince değil, AKP’li meclis üyelerinin de kabul oyuyla birlikte alınmamış mıdır?

4- Bu sorulara cevabınız Evet ise ESKİ ve Büyükşehir Belediyesinin bununla ilgili hiç bir projesi olmadığı iddianızı kamuoyu önünde geri alacak mısınız?

5-Bir Eskişehirli olarak bu kararın alınmasının üzerinden geçen 3,5 yılda herhangi bir yatırımın yapılmamasını ve gelişme sağlanamamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

6-Gerek ESKİ, gerek DSİ bölge müdürlüğü ve gerekse CHP ve AKP’li üyelerin yani herkesin kabul ettiği ve Eskişehir’in gelecek 40-50 yıllık dönemde su sorunu yaşamamasını sağlayacak projenin siyasi gerekçelerle engellendiği ve/veya yavaşlatıldığı hususunda ne düşünüyorsunuz?

7-Hali hazırda aynı zamanda Eskişehir milletvekilisiniz. ESKİ tarafından hazırlanan ve meclisçe kabul edilen bu projenin hayata geçirilmesi ve yapılması için mensubu olduğunuz partiniz (AKP), bakanlar ve DSİ genel müdürlüğü nezdinde herhangi bir girişiminiz oldumu veya olacak mı?" ifadelerine yer verdi. 

Kaynak: Eskişehir. Net Haber Merkezi