Adaylık konuşmasını il olarak Yılmaz Çelik gerçekleştirdi. Konuşmasına '' Sayın Vekilim İl Başkanım, Sayın Basın Mensupları ,Değerli Dostlar ve Sevgili Eskişehir Halkı Sözlerime başlarken sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum'' diyerek başlayan Çelik, konuşamasına söyle devam etti;

'' Millet Vekili Aday Adaylığı beyanatıma geçirmiş olduğumuz şu zor günlerde iştirakınız için çok müteşekkirim. Kısaca özgeçmişimi ve Duygularımı siz demokrasi aşığı Eskişehir’in güzel halkı yol arkadaşlarım, kardeşlerim, dostlarım ve büyüklerim ile paylaşmaktan onur duyarım.

          1979 Tokat Doğumlu Öğrenimimimi şimdiki adı ile İstanbul Piri Reis Üniversitesi Güverte Bölümünden mezun olarak tamamladım iyi derecede ingilizceye sahibim Uluslar Arası Ticari Gemilerde Uzak  Yol Gemi Kaptanıyım. Halen yılın belli dönemlerinde seferlere gidip gelmekteyim yirmi yıllık meslek hayatımda Avrupa ülkeri başta olmak üzere Dünya ülkelerinin neredeyse tamamını ziyaret ettim çok farklı kültürleri yakından tanıma fırsatım oldu.

         Üzülerek Söylemeliyim ki Ülkemi medeniyeten, hukuktan ve adaletten hiç bu kadar uzak ve iflasın eşiğinde Görmedim.19 Mayıs 1919 da Samsunda ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı Kurtuluş Savaşı medeniyete açtığı kapı şah damarımız olan medeniyetimiz fabrikalarımız tersanelerimiz limanlarımız Üniversitelerimiz Eğitim ve öğretim kurumlarımız Askeri Okullarımız ,Andımız,ve Cumhuriyetimizden eser Kalmamış.Canı Ülkemiz vatanımızda yaşanan Kabül edilemez hukuksuzluk insan onurununa Kasteden bir Yöntem ve idare şekli, mevcut Devleti Devlet yapan kurumlar yok olmuş mevcut olanlarda da topyekün bir iflas var.

İşte Bu Nedenle 19 mayıs 1919 da Samsun da olduğu gibi  Anadolu şehrimiz olan Eskişehirimiz den Kurtuluş savaşı mücadelemizi yeniden başlatmak bu kutlu mücadelemizde tutuşturacağımız bu meşale de bir katkıda bulunmak ,Cumhuriyetimizi Yeniden inşa etmek için Millet vekili aday adayı oldum.

   Eskişehirimizin mevcut ve muhtemel oluşabilecek tüm sorunları için Uluslar arası düzeyde katkı ve projeler ile birlikte vizyon katarak Dünyadaki sayılı olan medeni bir şehir olarak anılması için elimden gelen herşeyi yapacağıma söz veriyorum

         Demokrasiye ,Güçlendirilmiş Parlementer Sisteme ,liyakat’a ihtiyacımız var Devlet kurucu partimiz Cumhuriyet halk partisine ve  temel ideolojilerine Türkiye Cumhuriyeti devleti kurucu akla ve herbir nefere ihtiyacımız var birlik ve beraberliğe sofrada adaleti gözetip kollayan dürüst bir lidere Kemal Kılıçdaroğlu’na ihtiyacımız var

         Sevgili Dostlarım yol arkadaşlarım söylenecek çok söz yapacak çok iş var ama zamanımız pek az Hak Hukuk Adalet için çocuklarımız ve vatanımız için bu uğurda siz sevgili Eskişehir Halkı ile mücadele etmekten onur duyarım.

SAYGILARIMLA''

Yılmaz Özçelik'in konuşmasının ardından Hasan Deniz Uyanık konuşmasını gerçekleştirdi. Uyanık ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

'' İsmim, dedemden Hasan,Deniz Gezmiş'ten deniz'in birlikteliğinden oluşan Hasan Deniz Uyanik.44 yaşında Eskişehir ve bölgemizde hizmet sektöründe grup şirketler yöneticisi ve başkani, 25 yıldır esnaf ve iş insanı olarak yüzlerce kişiye istihdam sağlayan aslen Emirdağ nüfusuna kayıtlı bir kardeşinizim.

Diyeceksiniz ki neden aday oldum?

Hayatını görevi dolayısıyla Diyarbakır, Kars, Afyon’un çeşitli köylerinde Atatürkçü düşüncenin savunuculuğu ve öğreticiliği ile geçirmiş bir emekli öğretmen babanın evladı olduğum için,

18 yaşında bu yıl üniversite sınavına girecek, çocukken "büyüyünce Atatürk olacağım" diyen bir oğulun babası olduğum için,

Hayat arkadaşım, en kıymetlim, Atatürkçü bir hekimin eşi olduğum için,

Fikirlerinden her zaman istifade edeceğim ailemin aydınlatacağı yoldan emin olduğum için,

Doğduğum yer olan Emirdağ yaylalarında siyanür ile altin arama faaliyetlerine karşı çıktığım için,

Han ilçemize bağlI halen sivil toplum kuruluşu olarak başkanlığını üstlendiğim boynuyoğunlu aşireti köyleri ve yaylası koruma derneği samanlıdağı çanacık yaylasında yüzlerce yıllık çam ağaçlarını seyreltme adı altında kesilerek birilerine rant sağlandığı için,Ayrıca ikibinli yıllardan bu yana onbin'lerin katıldığı geleneksel yayla şenlikleri düzenlemekte olduğumuz yerleşkelerden bahsediyorum.

Alpu ovasına termik santrallerin yapımına karşı olduğum için,

Cezaevlerindeki gerçek kader mahkumları ile gençliğimizin düşürüldüğü uyuşturucu ile kimyasal bataklığın farkında olduğum için,

İnsanlarımızın özlük, sağlık, eğitim hakları için,

Özendirme ile gençliğin çeteleşmeye itilmesine karşı olduğum için,

Hayatım boyunca beni yakinen tanıyanlar çok iyi bilirler maddiyata hiç değer vermemiş bir insan olarak depremzedelere deprem bölgesinde yapilan haksızlıklar için aday oluyorum.

6 Şubat’ta meydana gelen kahramanmaraş merkezli büyük depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımızada acil şifalar diliyorum.

Ayrıca, rant talan ihalelerini, dev firmalara ticarethane olarak hasta garantili hastane, geçiş garantili yol,  köprü, tünel gibi işletmelerin 50 yıl 100 yıl boyunca insanlarımıza ne kadara mal olacağı gördüğüm ve hesap mekanizmasının işlemesi için, birilerinden hesap sorulmasi için, adalet için, tek adam rejimine karşı olduğum için aday adayı oldum.

Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözüne istinaden “ülkeni kurtaracak bir lider arıyorsan ben size hiç bir şey öğretmemişim demektir” diyen bir atanın evladı olarak Mustafa Kemal'in askeriyiz askerleriyiz,

Halil İbrahim sofrasına geldik, namert sofrasına mert gidilmez diyorum boşa lokma yok dediler erenlerin sofrasinda diyorum.

Eskişehirli ve Cumhuriyet Halk Partili kıymetli büyüklerimin icazetine, birbirinden çok kıymetli partili genç kardeşlerimizin hoş görüsüne sığınarak her   köyümüzde, her mahallemizde her milletten dostlarıma güvenerek lazı ,çerkezi, kürdü, tatarı, türkmeni, yörüğü, manavı, muhacırı birlikte bir olduğumuz sürece var olacağız diyor 28. dönem Eskişehir Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili aday adayliğımı kamuoyuna ve siz değerli dostlarımızla beraber açıklıyorum.

13. Cumhurbaşkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu,

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir'de birinci, Türkiye'de de iktidar olacak.

Hep birlikte başaracağız sevgili dostlar,

 Büyük usta Nazım'ın dediği gibi;

Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine...''