Nebi Hatipoğlu’ndan ilk açıklama geldi Nebi Hatipoğlu’ndan ilk açıklama geldi

Kurultaydan önce Kılıçdaroğlu’ndan yana tavır alan belediye başkanlarının, CHP  yaşanan değişim rüzgarı sonrası yeni Genel Başkan Özgür Özel tarafından seçimlerde tekrar aday gösterilip, gösterilmeyeceği merak ediliyor.  CHP Eskişehir Milletvekilleri Çakırözer ve Süllü, kurultayı ve yerel seçimleri değerlendirdi. 

“Rövanşist yaklaşılacağını düşünmüyorum”

Hafta sonu gerçekleşen kurultayda herkesin eteğindeki taşları döktüğünü belirten Çakırözer, “Türkiye’de rekabetin yaşanmadığı, MYK’ların, Parti Meclisleri’nin tek liste olarak lider tarafından belirlendiği, diğer partilerin kongreleriyle kıyas bile götüremeyecek bir demokrasi şöleni yaşadık. Sadece ülkemizde değil bölgemize de güzel bir örnek oldu. Mahallelerde, ilçelerde ve illerde demokrasi işledi. 
Kurultayda mayıs ayında gerçekleşen seçimlerin öz eleştirisi yapıldı, herkes eteğindeki taşları döktü. Bugün itibariyle artık bizim hedefimiz toplumun dertlerini, acılarını dindirmek. Toplumun meseleleri artık önceliğimiz olmalıdır. Hayat pahalılığı, zamlar, eğitim ve sağlıkta yaşanan sorunlar giderek ağırlaşıyor. Gençlerimiz artık ülkemizi terk ediyor. Umut Cumhuriyet Halk Partisi…Bu umudu bizim büyütmemiz gerekiyor” dedi. 
CHP’nin kendi iç değerlendirmesini yaparak, tamamladığını belirten Çakırözer, şunları söyledi: “Önümüzde yerel seçimler var. İddiamızı yerel seçimlerde ortaya koyacağız. Elimizdeki belediyeleri oyumuzu artırarak koruyacağız, daha önceki seçimlerde alamadığımız belediyeleri kazanmaya çalışacağız. Kendi iç değerlendirmemizi bitirdik. Bundan sonraki süreçte önümüze bakmak durumundayız. 
Belediyelerimizin bugüne kadar sosyal belediyecilik yaptı. Bu konuda da çok başarılı oldular. ‘O geldi böyle olacak’, ‘bu geldi böyle olacak’ yaklaşımını doğru bulmuyorum. Tüm başarılı belediye başkanlarımızın devam etmesinden yanayım. Bunlar önümüzdeki süreçte değerlendirilecek. Asolan halka hizmet konusunda daha iyiyi bulmak. Rövanşist yaklaşılacağını düşünmüyorum. Öyle olması da doğru olmaz.” 

“CHP’yi dizayn etme yarışına girildi”

Kurultay öncesi Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması yapan milletvekillerinin arasında yer alan CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, delegenin iradesine saygı duymak gerektiğini belirterek, Genel Başkan Özgür Özel’in kurultayda verdiği sözleri tutmasını beklediklerini ifade etti.  CHP’nin bir lider partisi olmadığını belirten Süllü, “100 yıllık bir birikimimiz var. Dolayısıyla ‘değişim’ denildiğinde sadece lider değişimine odaklanmamak gerektiğini belirttik. Genel Merkezciler ya da değişimciler olarak ayrıştırılmayı çok doğru bulmuyorum. Önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimlere giderken sadece CHP’nin konuşulmasından bir rahatsızlık duyduk.Gündeme odaklanmamızı bir süre engelledi.  Kamuoyuna ayrışma görüntüsü verildi. Oysaki ülkemizin çok önemli sorunları var. Resmen herkes Cumhuriyet Halk Partisini dizayn etme yarışına girdi.  Kurultaylar bir demokrasi şenliğidir. Sonuçta delegeler iradesini ortaya koydu. Bu iradeye saygı duyuyoruz. Umarım yeni Genel Başkanımız Özgür Özel, kurultayda verdiği sözleri tutar. Örgütlerin ön plana çıkacağı bir süreç gerçekleşir. Sonuçta Cumhuriyet Halk Partisi bizim partimiz. Bu partiyi bırakıp hiçbir yere gidecek değiliz. Genel başkanlar gelir geçer, CHP kalıcıdır” ifadelerini kullandı.  

“Mevcut belediye başkanlarımızda bir değişim yaşanmaz”

Parti olarak yerel seçimlere odaklanacaklarını  aktaran Süllü, yerel seçimler öncesi Eskişehir’deki mevcut belediye başkanlarında bir değişim yaşanmayacağını ifade etti. Süllü, “Seçimlerin kaybedilmesiyle birlikte bir kızgınlık ve kırgınlık yaşandı. Umudunu CHP’ye bağlamış tüm seçmen için olağan bir süreci yaşadık.Vatandaşın bir değişim beklentisi vardı. Bu değişimin umut yaratacağına inanıyorum. Yerelde belediye başkanlarımız çok başarılı” dedi. 

“PM’ye aday olduğunu salondaki afişten gördüm”

Eskişehir’den CHP PM’sine aday olan isimlerin liste dışı kalmasını da değerlendiren Süllü, şunları ifade etti: “PM’ye girmem konusunda bana çok ısrar edildi. Ankara’da siyaset yapmayı çok sevmiyorum, yereli çok önemsiyorum. Utku Çakırözer’in girmesi konusunda karar aldık ve kendisine destek verdik. CHP İl Gençlik Kolları Başkanımız Cem Diler’in dışında ki diğer partililerimizin aday olacağı konusunda hiç bilgi verilmedi. Örneğin Aysu Bahar Gürlek’in aday olduğunu, kurultay salonundaki afişlerden gördüm.  Anahtar listelerde yer almadığınız sürece seçilme ihtimaliniz çok düşük oluyor. Utku bey anahtar listede olmadan çok büyük başarı elde etti. Eskişehir’den birisinin PM’de olmasını çok isterdim. “

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak | Eskişehir Net Haber Merkezi