Eskişehir için 'buzlanma' alarmı: Meteoroloji saat vererek uyardı! Eskişehir için 'buzlanma' alarmı: Meteoroloji saat vererek uyardı!

Eskişehir’de Ulus Anıtı önünde bir araya gelen TOKİ mağduru vatandaşlar basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, İYİ Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Gürol Yer, İYİ Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Aydın, İYİ Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Emine Edizgil ve mağdur olan vatandaşlar katıldı.

“BİZ YURTTAŞLARIMIZI OY VERDİĞİ PARTİYE GÖRE AYIRMIYORUZ”

Vatandaşlara seslenen CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın şunları söyledi:
“Ben CHP Grup başkanvekiliyim ama burada eminim ki diğer tüm siyasal partilere oy veren arkadaşlarımız var. Biz yurttaşlarımızı oy verdiği partiye göre ayırmıyoruz. Yurttaş kamu hizmetinden eşit ölçüde pay alması gereken hizmet alması gereken insanlardır. Bizlerin başının tacıdır. Olayınızı incelediğimizde gördüğümüz şudur: Devlet size bir söz veriyor: Diyor ki KDV’yi yüzde 1’den yapacağım, faiz oranınız yüzde 0,49 olacak ve evlerinizi kısa sürede teslim edeceğim. Arkadaşlar bir iki firma arasında, iki yurttaş arasında bilen bir konuşma, anlaşma yapıldığında o anlaşmaya uymayan bir diğerini ayıplamak ve mahkemeye vermek gibi haklara sahiptir. Koskoca devlet size diyor ki, ben artık bunlardan vazgeçtim ve size memur maaşlarına yapılacak zam oranında zam yapacağım. 

“MELİS’E GETİRMEK ÜZERE ÇÖZÜM GETİRSİNLER, BİZ ONLARI DESTEKLEYECEĞİZ”

Bize sevgili başkanımızın dediği gibi bundan 10 gün evvel Kayseri’den, Eskişehir’den, İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den sizin gibi konut mağdurları olan TOKİ mağdurlarımızın arkadaşlarımızın temsilcileri geldi. Dedim ki iktidar partisine gidin, muhalefet partisi diyor ki, sorunu iktidar partisi çözsün, muhalefet de oylarını versin. Yani Melis’e getirmek üzere çözüm getirsinler, biz onları destekleyeceğiz. Eğer iktidar partisi bunları yapmazsa biz bir kanun teklifi hazırlayalım hazırladığımız kanun teklifini size gönderelim burada revize yapmanız gereken ne varsa yapın, yani bizim kanun teklifimiz olmasın sizin kanun teklifiniz olsun. Biz de bunu Meclis’e getirelim ve her platformda destekleyelim. 

“SEN DAHA DEPREMDE YIKILAN KONUTLARIN YÜZDE 5’İNİ TESLİM ETMEDİN”

Şunu biliniz 31 Mart 2024’te seçimler var. Ona da yaklaşık 50 günümüz kaldı. 50 gün içinde birbiriyle hiçbir ilişkisi olamayan inanılmaz sözler veriyorlar. Ne yapacaklarmış 500 bin konut yapacaklarmış. Sen daha depremde yıkılan konutların yüzde 5’ini teslim etmedin. 2019’da söz verdiğiniz konutları teslim etmedin. O halde hangi siyasal partiye ait olursanız olsun önce devletin ve devleti temsil eden eski bakanları, bugünün adaylarını sözlerini tutma konusunda bir çağrı yapalım hep beraber: Yurttaşın mağduriyetine son ver kardeşim. Bu işin arkasında duralım hep beraber.

“BİZ SİZİNLE BERABERİZ. HAKLI MÜCADELENİZDE YANINIZDAYIZ”

Ben dün Meclis’te verdiğim sözü burada arkadaşlarımın huzurunda tekrar ediyorum. CHP bu meseleyi kendi meselesi gibi görüyor ama siyasal bir mesele haline getirmek istemiyor. Yani buradan bir siyasal çıkar sağlamak istemiyor. Tam tersine siz dersiniz ki yürü CHP önümüzde, yanımızda yürü yürüyelim, arkamızda yürü yürüyelim. Yürüme, yürümeyelim. Yeter ki sizin mağduriyetiniz giderilsin. Biz sizinle beraberiz. Haklı mücadelenizde yanınızdayız.”

Kaynak: Meltem Karakaş