500 bin liraya aile arabası: Devlet kurumu satışa çıkardı! 500 bin liraya aile arabası: Devlet kurumu satışa çıkardı!

CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz,  Eskişehir Net’te yayınlanan “Mevzu Budur” programına konuk olarak, gazeteciler Ayşe Kaytan Uçak ve Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtladı.

“ŞİKAYET EDİLEN 35 KİŞİ VAR”

CHP’de yerel seçimlerin ardından başlayan disiplin sürecine değinen Yalaz, “Şikayet anayasal bir haktır. Herkes herkesi şikayet edebilir. Şikayet edilmesi, soruşturma sonrasında disiplin cezası alacak anlamı taşımıyor. Genel Merkez bu hususun üzerine titizlikle gidecektir. Bu süreç sonucunda tüzüğümüz gereği disiplin konularını oluşturan tavır ve davranışlar tespit ederse bir ceza verecektir, edemezse dosyayı kapatacaktır. Eskişehir’de şikayet edilen 35 kişi var” dedi.

“BİLGİ KİRLİLİĞİ ÇOK FAZLAYDI”

Erman Gölet, Ayhan Kavas, Ertan Koşarsoy ve Egemen Temizsoy’un hakkında şikayet olduğu ile ilgili yaptığı açıklamanın, parti içerisindeki bilgi kirliliğinin önüne geçmek için yapıldığını aktaran Yalaz, “Süreçte bilgi kirliliği çok fazlaydı. Bahsettiğim isimlerin hiç biri sır değil. Herkes de bu isimlerin şikayet edildiğini biliyordu. Bilgi kirliliğinin önüne geçmek için isimleri açıklamakta da bir sakınca görmedim” ifadelerini kullandı. 

“ÖN SEÇİM CHP’DEKİ BİRÇOK SORUNU ÇÖZER”

Eylül ayında gerçekleşecek Tüzük Kurultayına ilişkin yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını anlatan Yalaz, tüzük değişikliği ile ilgili hazırladıkları raporu ilerleyen günlerde Genel Merkez’e ileteceklerini aktardı. Tüzük Kurultayı’ndan ön seçimle ilgili bir beklenti içerisinde olduklarının da altını çizen Yalaz, “Ön seçim Cumhuriyet Halk Partisi’nin birçok sorununu kendi başına çözecektir. Eskişehir’de meclis üyelerinin belirlenmesi noktasında bir ön seçim yaptık. Çok uğraştım. Gövdemi koydum. Ankara’ya gidip geldim. Ancak katılım sayısını görünce üzüldüm. 8 bin üyesi olan Odunpazarı’nda 2 bin kişi katılmış. 6 bin üyesi olan Tepebaşı’nda 1500 kişi ön seçime katılmış. Burada insanlar örgütü ve üyeleri suçluyorlar. Burada suçlanması gereken bu ön seçimin çok uzun süre yapılmamış olmasıdır. Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olmanın bir işlevi ve fonksiyonu olmalıdır. Parti üyesi adaylıklar konusunda kendisin de söz hakkı olduğunu bilmeli ve hissetmelidir. Ön seçim gelirse örgüt büyür. Aday olmak isteyenler örgütle birlikte çalışır. Cumhuriyet Halk Partisi örgütünün ferasetine ve öngörüsüne güveniyorum. Ön seçim, aday belirme konusunda tek kriter olarak tüzükte yer almalıdır” ifadelerini kullandı.

“ÜYE SAYIMIZI ESKİŞEHİR’E YAKIŞTIRMIYORUM”

Eskişehir’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin 17 bin üyesi olduğunu, ancak bu rakamı Eskişehir için düşük bulduğunu söyleyen Yalaz, “Üye sayımızı artırmaya yönelik bir çalışmamız olacak.  Yerel seçimlerin ardından partimize bir rağbet var. İl başkanlığımıza günde 3-4 gün kişi gelerek, üye kaydı yaptırıyor. Danışma kurullarımızı da tamamladıktan sonra üye sayımızın kendiliğinden artmasını beklemeyip, yoğun bir üye kampanyası da yürüteceğiz” dedi.

“BUNUNLA İLGİLİ SORUŞTURMA YAPILACAK”

CHP Eskişehir İl Kadın Kolları Başkanlığı görevinden yönetimiyle birlikte istifa eden ve yaptığı üyeliklerin CHP Odunpazarı İlçe Başkanı tarafından çöpe atıldığını iddia eden Fikriye Söğütlü’nün söylemleri hakkında konuşan Yalaz, “Böyle bir iddia var. Benim görev sürem öncesinde olmuş. Ben il başkanı olmadan önceki olay. Bunun da soruşturması yapılacak tabi. Bununla ilgili bir tutanak var. Genel merkeze iletildiği iddia edildi. Bununla ilgili soruşturma yapılacak. Genel merkez de konuya vakıf diye biliyorum” diye konuştu.

“TEVECCÜH DEVAM EDERSE ADAY OLMAK İSTERİM”

“İl kongresinde tekrar aday olmak istiyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan Yalaz, “Örgüt üyelerimizden aldığım geri dönüşlerle bu görevi elimden geldiğinde yaptım ve en azından büyük bir kesimin de bu anlama teveccüh oluştuğunu gözlemliyorum. Bir hareket getirdiğimizi kafamdakileri uygulayabilirsem o konuda da heyecanlanıyorum. Bu örgütlenme sıkıntılarını çözersek, CHP Eskişehir örgütünü kasıp kavuracak atmosfere büründürebilirsem şeref nişanesi olur benim için. Tabi ki kafamda örgütle ilgili yapacağım çok şey var. Çok daha fazla siyaset üretmek istediğim il başkanı olarak şeyler de var. Bir sonraki dönemde bu şekilde örgütümüzün teveccühü devam ederse, düşünmeden aday olurum. Örgütün bana verdiği bir görev olarak atfederim kendime” şeklinde konuştu.

“HİÇ KİMSEDEN TEPEBAŞI İL BAŞKANI GİBİ BİR SÖYLEM DUYMADIM”

Tarafsızlık konusunda çok hassas olduğunu ve kimsenin kendisine Tepebaşı il başkanı demediğini söyleyen Yalaz, “Belki de o kavganın en yoğun olduğu dönemde şehrin yerel seçime gittiği bu anlamda o kavganın gölgesinde kongreye gittik. Tabi kolay olmadı. Belli bir kesimin desteğiyle kendim de Tepebaşı ilçe örgütünden geliyorum. Orayla siyaset yaptım. Ama ondan sonra kısa bir süre insanların ön yargısı oluştu ama ben bilhassa çok dikkat ettim. Tarafsızlık ilk seçim konuşmamda, kongrede bile en çok vurguladığım konuydu. Bugüne kadar aksine bir yorumla karşılamadım. Seçim döneminde de tüm belediye başkanlarımızı aynı şekilde savunarak onlara nasıl katkı sunabileceğim anlamında tabiri caize il örgütü olarak kendimizi parlayarak bir çalışma ortaya koyduk. Bugüne kadar hiç kimseden Tepebaşı il başkanı gibi bir söylem duymadım. Bundan sonra da tabi kötü niyetli yorumlar, eleştirmek için söyleyenler olabilir ama inandırıcı şekilde Talat Yalaz şuranın il başkanı diye bir şey duyacağımı sanmıyorum. Bu konuda kendime çok güveniyorum. Ben buna sebebiyet vermem. Aksine söyleyenlere de cevabımı veririm. Parti için kavgalara, dedikodulara kulağım tıkalıdır. Ben işimi yaparım. Sahada olurum, çalışırım. Örgütle ilgili kafamda çok fazla şey var. Bu hususta da heyecanlıyım. Bunları yapmak adına da gerekli çalışmayı ortaya koyuyorum. Sahada olacaksınız, sahada mücadele edeceksiniz. Eskişehir gündemimi takip edeceksiniz. Bu gündemde boşluk yaratılmasına izin vermeyeceksiniz. Gerekli telkinleri yapmaktan geri durmayacaksınız. Şehrin sorunlarına hakim olacaksınız. Diyalog kanallarınız açık olacak. Benim çerçevem de bundan ibarettir. Bu anlamda da taviz vermeden bu yolda yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“SUNİ GÜNDEM YARATMAYA YÖNELİK AÇIKLAMALAR”

AK Parti İl Başkanı Gürhan Albayrak’ın Sakaryabaşı Su Projesi üzerinden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik eleştirilerine yanıt veren Yalaz, “Su meselesini gündeme getiren CHP’li büyükşehir belediyesi. Bu belediyenin projesi. Oylanmış. Meclis’ten geçmiş. Bununla ilgili hazırlıklar yapılmış. Burada silsileler var. Ben basın toplantısı düzenleyip açıklayacağım. Cevap vereceğim belgeleriyle. Nerede tıkanmış, nerede yavaşlatılmış hepsi belli. Suni gündem yaratmaya yönelik açıklamalar diye düşünüyorum. Gerçeği yansıtmıyor bu açıklamalar” dedi.

“AK PARTİLİ MİLLETVEKİLELRİNİ ŞEHRİN SORUNLARINI ÇÖZMEYE DAVET EDİYORUM”

AK Partili milletvekillerini şehrin ve ülkenin sorunlarına eğilmeye davet eden Yalaz, “Bülten vekilliği diye bir tabir kabul edilemez. Burada bülten vekilliğinden kasıt şehrin sorunlarını dile getirmek istemedikleri yerel ve genel gündemleri vekillerimizin dile getirmesi rahatsız ediyor onları. Bundan geri durmayız. Biz dile getirmeye de çözüm önerisi üretmeye ve bunu yapması gereken kişileri de uyarmaya, yönlendirmeye devam edeceğiz. Muhalefet olarak bizim asli görevimiz de budur. Ama şehrimizin ve ülkemizin çok ciddi sorunları vardır. Bu sorunların çözülmesi için yetkili kişiler iktidar vekilleridir. Onların bu sorunları gündeme getirip çözmek için çoğunlukları, konjonktürleri vardır. Bunu yapmıyorlar. Halk onlara baskı kurmalıdır. AK Parti İl Başkanı, milletvekillerine baskı kurmalıdır. Gidip Meclis’te bu sorunu çözün diyebilmelidir. Çözebilecek kişiler şu anki konjonktür gereği onlardır. Onları şehrin sorularını çözmeye, ülkenin sorunlarına eğilmeye seçimde verdikleri vaatleri gerçekleştirmeye davet ediyoruz. Onları şehrin ve ülkenin sorunlarına eğilmeyi davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: Meltem Karakaş