Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin sahipsiz sokak hayvanları için hazırladığı ‘hayvan barınağı’ projesi için uzun süredir beklediği yer tahsisi sonunda yapıldı. 

Mülkiyeti hazineye ait olan ve Büyükşehir Belediyesi’ne çöp toplama, tasfiye yerleri ve bertaraf tesisi yapılmak üzere iki yıl süreyle geçici olarak tahsis edilen Sarısungur’daki taşınmazın 10 dönümlük kısmına hayvan barınağı yapılacak.   

UZUN SÜRE BEKLEDİ

Büyükşehir, hayvan barınağı projesini hayata geçirebilmek için yaklaşık üç yıldır Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ile yazışma halindeydi. Tahsis işlemi tamamlanan projenin hızla hayata geçirilmesi planlanıyor. 

YÜZDE 40 HİBE TALEBİ

Öte yandan, geçtiğimiz hafta yapılan Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, geçici hayvan bakımevi yapımı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden ödenek tahsisinde bulunulması, protokol ve taahhütname imzalanması için Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi konusu gündeme geldi. İlgili madde komisyona havale edilirken, konunun bu haftaki mecliste yeniden gündeme gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak