Yüzügüllü'den Tepebaşı Kaymakamlığına ziyaret Yüzügüllü'den Tepebaşı Kaymakamlığına ziyaret

Uğradığı silahlı saldırı sonucu 1 Şubat 1979’da yaşamını yitiren Gazeteci Abdi İpekçi’nin ölümünün 45. yılında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından anıldı.

Büyükerşen anma mesajında, "Basın tarihimizin önemli isimlerinden, düşünce özgürlüğünün yılmaz savunucusu gazeteci-yazar Abdi İpekçi'yi katledilişinin 45. yılında saygı ve rahmetle anıyorum." cümlelerine yer verdi.

ABDİ İPEKÇİ KİMDİR?

1929 yılında İstanbul'da doğdu. 1948 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. 1943-1948 yılları arasında Kırmızı-Beyaz ve Şut adlı spor dergilerinde yazı ve karikatürleri yayımlandı. Yeni Sabah (1948-1949) ve Yeni İstanbul (1950) gazetelerinde muhabir ve yazı işleri sekreteri olarak çalıştı. 1951’de İstanbul Ekspres Gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1954’de yeni bir atılımla biçim ve içerik değiştirerek yayın hayatına giren Milliyet Gazetesinde genel yayın müdürü oldu. Aynı gazetede 1959’dan itibaren başyazar olarak da görev aldı.1959’da Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanlığı görevinde bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin Başkanvekilliğini üstlendi. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) 2. Başkanlığına seçildi. Afrika, İhtilalin İç Yüzü, Liderler Diyor ki, Dünyanın Dört Bucağından isimli kitapları yayımlandı. 1 Şubat 1979 tarihinde İstanbul Maçka’da evinin yakınlarında bir suikast sonucunda yaşamını yitirdi.

Kaynak: Eskişehir.net Haber Merkezi