Hakkari'de meydana gelen depremin üzerinden günler geçse de, deprem uzmanları Prof. Dr. Naci Görür ve Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bölgedeki risklerin arttığını belirterek vatandaşları uyardı.

Bu uyarılar, önlem alınması gereken potansiyel tehlikeler konusunda dikkat çekiyor.


4.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

AFAD, sabah saat 06.09'da Hakkari Yüksekova'da meydana gelen 4,3 büyüklüğündeki depremi duyurdu. Bölge halkı, depremin etkisiyle panik yaşarken, olumsuz bir ihbar gelmemesi bir nebze olsun vatandaşları rahatlattı.


AYNI YER İÇİN UYARDILAR

Hakkari depreminin ardından gözler, deprem uzmanlarına çevrildi. Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür ve Jeofizik Y. Müh. Prof. Övgün Ahmet Ercan, beklenen açıklamalarını yaparak bölgedeki risklere dikkat çekti. 

Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Hakkari-Çukurca, Kayalık’ta 4,1 deprem oldu. Deprem Bitlis-Zagros Bindirme Kuşağı'nın üstünde. 

Daha önce belirttiğim gibi, bu kuşak 6 Şubat depremlerinden sonra muhtemelen belli ölçüde stres alanı değişimine uğradı ve stres yükledi. Bu husus gözardı edilmemelidir" ifadelerini kullandı.

Övgün Ahmet Ercan ise açıklamasında, "06.09'da Hakkari-Kayalık Çukurca'da olan M4,1'lik küçük deprem, ortamın gerilmekte olduğunu gösteriyor. Bölge gelecekte M7 dolayında bir depreme gebedir. Zamanı bilmiyorum" ifadelerini kullanarak, bölgedeki potansiyel riskleri vurguladı.

Uzmanların bu korkutan açıklamaları, depremle mücadele konusundaki önlemlerin ve hazırlıkların daha da artırılmasını gündeme getirdi.

Kaynak: Haber Merkezi