Bakan Uraloğlu açıkladı: İstanbul-Ankara arası 85 dakikaya kadar düşecek Bakan Uraloğlu açıkladı: İstanbul-Ankara arası 85 dakikaya kadar düşecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve şehir plancısı Buğra Gökce, İstanbul'da derinleşen konut krizine ve sonuçlarına dair sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulundu.

karar 1

karar 2

İnsani bir kriz geliyor

Konut satışlarının giderek düştüğünü ancak buna rağmen konut fiyatlarının ve konut kredilerinin arttığını belirten Gökce, "Yaşadığımız konut krizi artık bekamızı etkileyecek bir insani krize dönüşmek üzere" dedi. Bu durumun nedenlerini güncel verilerle açıklayan Gökce şu ifadeleri kullandı:

"Konut satışları ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,7 oranında düştü.

karar3

 Asgari ücretin tamamı kiranın yüzde 67'sini karşılyor

"Bugün İstanbul'da 100 m2 konut kira bedeli ortalama 17. 111 lira. Yani Asgari ücretli tüm maaşıyla konut kirasının sadece yüzde 67'sini karşılayabiliyor. Ankara'da oran yüzde 82, İzmir'de yüzde 75."

"Bugün İstanbul'da 100 m2 konut kira bedeli ortalama 17. 111 lira. Yani asgari ücretli tüm maaşıyla konut kirasının sadece yüzde 67'sini karşılayabiliyor. Ankara'da bu oran yüzde 82, İzmir'de yüzde 75."

Konut Kredisinde artış

Fiyatlar bu ölçüde artarken konut kredisi de arttı. Bugün Türkiye'de 100 m2 ortalama konut fiyatı 3 milyon 40 bin lira. Kamu bankalarından 120 ay vadeli 2,5 milyon lira kredi alınması halinde taksit bedelli ayda 98 bin 258 liraya çıkıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin yüzde 90'ının böyle bir krediyi geri ödeme imkanı bulunmuyor.

karar4

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi