Aday listesini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim ettikten sonra 'Vatan ve millet adına fedakarlık yaptık' diyerek seçimlerden Kılıçdaroğlu lehine çekilen Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)' den dikkat çeken bir açıklama geldi 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Eskişehir İl Başkanlığı yaptığı toplantı ile Genel Başkan Hüseyin Baş'ın direktifi doğrultusunda hareket edeceklerini açıkladı. 

BTP Eskişehir Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Seçimler öncesi BTP il teşkilatı olarak değerlendirme toplantısı yaptık Genel Başkanımız @huseyinbas_BTP ın direktifleri doğrultusunda seçimlerde hareket edeceğiz. Seçimler ülkemize hayırlı uğurlu olsun" ifadelerine yer verildi.

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, 'Vatan ve millet adına fedakarlık yaptık' diyerek şu açıklamaları yapmıştı:

15 Mayıs Dünya İklim Günü sergisi açıldı 15 Mayıs Dünya İklim Günü sergisi açıldı

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, "Biz Sayın Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanlığı seçiminde desteklediğimizi açıkladık. Sözümüzün arkasındayız. Kendileri bizi ziyarete geldiklerinde 'Bu ülkenin ihtiyacı olan temel unsur, Atatürk'ün ömrünü adadığı bu milletin kardeş bir millet olduğunu bu millete yaşatma unsurudur’ demiştim. Biz BTP olarak bu fonksiyonun icrasında görev almak istedik. Bu düşüncemizi Meclis kürsüsünden anlatmak istediğimizi de söyledik. Ama gelinen süreçte bize, yarının meclisini kurup yarının kürsüsünden yarının Türkiye’sine yürümek kaldı. Biz Bağımsız Türkiyeliler hiçbir menfaat gözetmeksizin ülke çıkarlarını, millet çıkarlarını, parti ve şahsi çıkarların üzerinde tutan insanlar olarak tarihte yerimizi almak istedik ve bugün bunu ortaya koyduk arkadaşlar" dedi.

BTP Lideri Baş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Listelerimizi geri çekip bu seçime katılmama kararı aldık. Barajı geçemiyorsak, iktidarın Meclis aritmetiğinde üstün hale gelmesinin sorumluluğunu almak istemiyoruz."

Baş, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşıma 'Fedakarlık gerekiyordu, yaptık..." notunu düştü.