Vatandaşların borçlarını ödemekte zorlandığı bir dönemde, devlet desteğiyle borçların kapatılması için adımlar atılması bekleniyor.


SİCİL AFFI...

Taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi gibi tüm kredi türlerinde ve kredi kartı borçlarında kredi sicil affı uygulanabiliyor. Hükümetin aldığı karar doğrultusunda yürürlüğe konulan çalışmanın akabinde tüm borçlu vatandaşlar borçlarını yapılandırma ya da ödeme şartı ile kara listeden çıkarılıyor. 

Böylelikle tekrar kredi kartı ve kredi kullanımından yararlanabiliyorlar. Peki, sicil affı şartları neler? Kimler sicil affından yararlanacak? 2024 sicil affı ne zaman çıkacak? Devlet destekli borç kapatma kredisi başvurusu ve şartları neler?


MECLİS’TE ONAYLANDI MI?

Türkiye Büyük Millet Meclisi bayram sonrasında açılmasıyla beraber çalışmalarına hızla başladı. Vatandaşlar için umut veren düzenlemelerden birisi de sicil affı ile devlet destekli borç kapatma kredi oldu. 

Büyük bir rahatlama sağlayacak olan devlet destekli borç kapatma kredisi ve sicil affının onaylanması büyük bir merakla bekleniyor. Vatandaşın borç kaynaklı yükünden kurtulması için 2024 sicil affı çalışmasının onaylanmasını bekliyor.


BORÇ KAPATMA KREDİSİ...

Meclis’te sicil affının onaylanmasıyla beraber devlet destekli borç kapatma kredisinin de vatandaşlara sağlanması bekleniyor. Borç kapatma kredisi vatandaşlara kamu bankası aracılığıyla ödenecek. 

Ziraat Bankası’ndan ödenecek borç kapatma kredisinin en az 50 bin TL olarak sağlanacağı biliniyor. Devlet destekli borç kapatma kredisi başvuru koşullarına dair detayların TBMM’de onaylanan yasa sonrasında netleştirileceği biliniyor. 

Meclis’te onaylanmasından sonra Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından 2024 devlet destekli borç kapatma kredisi ve sicil affının binlerce vatandaşı borç yükünden kurtarması amaçlanıyor. Böylelikle ekonomik anlamda vatandaşların daha rahat olması hedefleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi