İstanbul Üniversitesi Maliye Bölümünden mezun oldu. 1942 yılında Eskişehir Ticaret Lisesi’ne öğretmen olarak atandı. İki yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Maliye Bakanlığında dokuz yıl hesap uzmanı olarak görev yaptı.
Bu görevinden kendi isteği ile ayrılarak yeminli mali müşavir olarak çalışmaya başladı. 1973-1977 yılları arsında Eskişehir Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Belediye Başkanlığı görevinden sonra tekrar Yeminli Mali Müşavirlik görevine devam etti. 1989–1994 yılları arasında ikinci defa Eskişehir’de Belediye Başkanı seçildi.
1976-1978 ile 1992-1994 yılları arasında Eskişehirspor Kulübü Başkanlığı yaptı. Selami Vardar, dürüstlüğü, çalışkanlığı, sevecenliği ve devletine, milletine bağlılığı ile tanınan biridir. Belediye Başkanlığı döneminde alt yapı hizmetleri ile tanınmış, asfalt, su, yol, kanalizasyon ve parkları şehrin en ücra köşelerine kadar götürerek halkın gönlünü kazanmıştır. Selami Vardar, pek çok vakıf ve dernekte başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği de yaptı. Eskişehir Taşıyıcılar Kooperatifi’nde sekiz yıl başkanlık; Mihalıççık’ta adına yaptırılan Selami Vardar Yaşlılar Köşkü’nde yedi yıl başkanlık yapmıştır. Mihalıççıklılar Derneği kurucusu ve Onursal Başkanlığı yaptı. Evli ve üç çocuk babası olan Vardar, 24 Ağustos 2001’de vefat etti.