Kenan IŞIK, 1986 yılında Anadolu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden Elektronik Mühendisi olarak mezun oldu. Çalışma hayatına başladığı Savronik firmasında birçok askeri ve sivil projede görevler aldı ve başarı ile tamamladı. Savronik A.Ş.’de değişik kademelerde görev yapan IŞIK, 2003 yılında şirketin ortağı olup Savronik Şirketler Grubu başta olmak üzere ileri teknoloji ve sektörel etkinliği olan birçok şirketin Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeliklerinde bulundu. Savunma Sanayi Başkanlığının da iştiraki bulunduğu Savunma Sanayimizin en önemli şirketlerinden biri olan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş.’nin büyük bölümü Başkan Vekili olmak üzere Yönetim Kurulunda 12 yıl süre ile görev yaptı.

Hazine Bakanlığından Melek Yatırımcı Lisansı sahibi ve TÜBİTAK Mentor Programı üyeliği de olan IŞIK, üniversitelerin sanayi ile işbirliği konularında değişik platformlarda görev almıştır. 2013-2018 yılları arasında Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Meclis Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan IŞIK, Eskişehir’de kurulan kümelenme çalışmalarında da aktif görev aldı. RSK Raylı Sistemler Kümelenmesi ve ESAC Eskişehir Havacılık Kümelenmesi derneklerinin kurucu Yönetim Kurulu üyesi olan IŞIK, RSK’nın uzun yıllar Başkanlık görevini icra etti. Halen bu kurumlarda Yönetim Kurulunda aktif görevi devam etmektedir.

ATAP Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevine de devam eden IŞIK, Girişimcilik ve Yatırım Eko sisteminde birçok alanda çalışmalar yürütmektedir.  
2021’de Eskişehir Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı seçilen IŞIK, iş dünyası platformlarından MARSİFED Marmara ve İç Anadolu İş İnsanları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ülkemizin en büyük sivil iş dünyası örgütlenmelerinden olan TÜRKONFED T
ürk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun Yönetim Kuruluna seçilerek 2022 yılbaşından itibaren Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini yürütmektedir.

Çakılarası Matematik Köyü Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve DOSAGE Doğa Sağlık ve Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan IŞIK STK’larda aktif olarak çalışmaktadır.

35 yıla varan özellikle savunma sanayi ve teknoloji geliştirme birikim ve tecrübelerinin ardından, 2019 yılı başından bu yana, özellikle girişimci ekosistemi, Ar-Ge ve inovasyon konularında tespit ettiği açık hususların çözümüne destek olmak amacıyla Kurucu ve Başkanlığını yaptığı ICI Teknoloji çatısı altında genç girişimcilerin inovasyon yeteneklerinin sanayi ile etkin buluşması ve sonuca hızla ulaşması amacıyla proje ve çalışmalarını yürütmektedir.

2017 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verilen Kenan Işık’ın kendisine ait olan ve iştirakleri bulunduğu birçok şirketle birlikte, resmi ve özel birçok kurum, kuruluş, dernek ve sivil toplum örgütlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Üyelikleri devam etmektedir.

Evli ve 1 çocuk babası olan IŞIK, İngilizce bilmektedir.