12 Kasım 1988 Eskişehir Tepebaşı doğumludur. Aslen Emirdağlı memur anne ve memur babanın 3 çocuğundan en küçüğü olan ve 30 yılı aşkın süredir Odunpazarı’nda ikamet eden Dr. Pala; İlkokulu Emirdağ’da tamamladıktan sonra sırasıyla Eskişehir Gelişim Okulları ve Eskişehir Atayurt Fen Lisesi’ni derece ile tamamlamıştır. Babası geçmiş dönemde Emirdağ Belediye Başkanlığı yapmış; ablası Uzman Hekim olarak Eskişehir’de çalışmaktadır.
Tıp Fakültesi Eğitimine Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde başlayan Pala; tıp eğitimini sağlık sebepleri nedeniyle Turgut Özal Üniversitesi’nde tamamlamıştır.
Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Acil Durum ve Afet Yönetimi Programından Yüksek Onur Belgesi ile mezun olan Dr. Pala; bir süre de Anadolu Üniversitesi Yunus emre Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda misafir öğretim üyesi olarak ders vermiştir. Tıp Hekimliğinin yanı sıra özellikle sağlık yöneticisi olarak uzun yıllardır hizmet veren Dr. Veli Görkem Pala; Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Sağlık Hukuku ve Ekonomisi alanında da Yüksek Lisans derecesine sahiptir.
Ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde; yayınlanmış 6 bildirisi, 2 makalesi bulunan Dr. Pala akademik çalışmalarına da devam etmektedir.
Meslek hayatının önemli bir bölümünü yönetici olarak geçiren Dr. Veli Görkem Pala; Kütahya’nın Emet ve Tavşanlı ilçeleri ile Kütahya Sağlık Müdürlüğü’nde Tavşanlı İlçe Sağlık Müdürlüğü dahil farklı pozisyonlarda yönetici olarak görev yapmıştır.
2017 Yılında kendi isteği ile memleketi Eskişehir’e naklen atanan ve Sağlık Bakanlığı tarafından Eskişehir İl Ambulans Servisi Başhekimliği görevi tevdi edilen Dr. Veli Görkem Pala halen bu görevi sürdürmektedir.
Tamamen yerli ve milli olarak; kendi ekibiyle ve kendi imkânları ile geliştirdikleri: E-SİM (Mobil Elektronik Simülasyon) eğitim yazılımı, Kurum içi iletişim ve organizasyon anlık haberleşme, bildirim sistemlerinin yanı sıra ait elektronik veri tabanı işlevi de gören tüm kurum personelinin kullandığı Türkiye’de kendi alanında bir benzeri bulunmayan EKİOS (Eskişehir Kurum İçi Otomasyon Sistemi) yazılımı, Sağlıkta 7 gün 24 saat esası ile yürütülen hizmetlerde nöbet sistemini ve çalışma saatlerini yapay bir zeka ile düzenleyen ENOS(Eskişehir Nöbet Otomasyon Sistemi) yazılımı ile inovatif ve yenilikçi uygulamalarda öncü olan Dr. Veli Görkem Pala’nın; özellikle sağlık eğitimi ve acil-afet yönetimi alanına ilişkin yazılım, yönetişim ve bilişim alanında pek çok projesi de devam etmektedir.
2018 yılında Osmangazi Üniversitesi’nde gerçekleşen ve Eskişehir’deki tüm acil tıp çalışanları ve yöneticilerinin katıldığı Eskişehir Acil Sağlık Hizmetleri Sempozyumu’nda Düzenleme Komitesi Başkanlığı yaptı. 2018 yılından itibaren 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftaları’nda farkındalık projeleri ile şehrin tamamını içine alan özel etkinliklerle adından çokça söz ettiren Dr. Veli Görkem Pala pek çok özel görevde de başarıyla yer almıştır
Eskişehir Devlet Hastanesi’ndeki hastaların Eskişehir Şehir Hastanesi’ne taşınması sürecinde aktif olarak görev alan, Elazığ, Eskişehir ve Kahramanmaraş Depremlerinde sorumluluk üstlenen Dr. Veli Görkem Pala çalışkan, dinamik ve disiplinli bir iş anlayışına sahiptir.
Vatani görevini 2019 yılında Ankara Mamak’ta tamamlamıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından açılan Tıbbi KBRN Eğitici Eğitimi’ni başarı ile tamamlayarak; bu alanda eğitmen olan Dr. Veli Görkem Pala; aynı zamanda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan eğitim ve sınavları başarıyla tamamlayarak Sigara Bırakma Polikliniği Hekimi unvanına layık görülmüştür.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen Medikal Antropoloji ve Sosyoloji kursunu da başarı ile tamamlamıştır. Dr. Veli Görkem Pala; Sağlık Bakanlığı tarafından 2020 yılında Acil Sağlık Hizmetleri Uzaktan Eğitim Programları Bilim Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir. 2020 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından ilk kez düzenlenen; 81 ilin ve Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün katıldığı ve yenilikçi bir hizmet olarak değerlendirilen Motosiklet Ambulans Çalıştayı’na başkanlık etmiştir
2020 yılında Avrupa Birliği ile Sağlık Bakanlığı ortak Projesi olan SIHHAT Projesi’nde görev alan ve Türkiye’de ilk defa Yenidoğan Transport Ambulansları’nın ülkemize kazandırılmasını sağlayan çalışma grubunda da Dr. Veli Görkem Pala aktif olarak resmi görevlendirme ile yer almıştır.
2020 yılında “Motosiklet Ambulans Çalıştayı Sonuç Raporu” 2021 yılında “Eskişehir İl Ambulans Servisi Covid-19 Mücadelesi Faaliyet Raporu” 2022 yılında “Eskişehir Acil Sağlık Hizmetleri 2019-2021 Faaliyet Raporu ve 2023 Vizyon Belgesi” yayınlarının editörlüğünü yapmış, yayınlanmasını sağlamıştır.
Eskişehir İl Ambulans Servisi’nde sosyal sorumluluk çalışmalarına oldukça önem veren Dr. Pala; 2018’den itibaren acil sağlık hizmetlerinin 7 gün 24 saat sürdürülmesini aksatmayacak şekilde 8 Mart Dünya Kadınlar Günlerinde Kadın Sağlık çalışanlarına nöbet tutturmamaktadır. 2023 yılında Eskişehir’de düzenlenen Başarı Ödülleri Organizasyonunda 53 dalda 600’den fazla adayın arasından “Yılın Bürokratı” ödülüne de layık görülmüştür.
Sivil toplum kuruluşlarında ve meslek örgütlerinde de oldukça aktif görev alan Dr. Veli Görkem Pala; 2022 yılında gerçekleşen Olağan Seçimli Genel Kurulda Eskişehir’de yaşayan yaklaşık 160.000 ve Türkiye ve dünyadaki toplamda 400.000 Emirdağlı hemşerisinin çatı kuruluşu ve temsilcisi olan Emirdağlılar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmiştir.
Dr. Pala döneminde Emirdağlılar Vakfı; 100’den fazla yükseköğrenim öğrencisine yükseköğrenim bursu, 800 ilkokul ve ortaokul öğrencisine bot ve mont desteği sağlamıştır. Kahramanmaraş merkezli depremlerde afet yaşanan illere ilk 48 saat içerisinde 1,5 tır insani yardım ulaştıran Emirdağlılar Vakfı; Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenerek Eskişehir’de yaşamaya başlayan toplamda 150’ye yakın vatandaşımıza, 1yıllık kira ve tamamen sıfır eşyalarla 17 dairede barınma desteği sağlamıştır. 250 aileye gıda yardımı, 150 aileye de temizlik paketi desteği sağlamıştır. Ayrıca Eskişehir Fevzi Çakmak Mahallesi’nde çıkan büyük yangında evini kaybeden bir ailemize de yanan evinin bulunduğu yerde sıfırdan bir ev inşa edilmesini sağlayan Dr. Pala başkanlığındaki Emirdağlılar Vakfı Eskişehir’in en güçlü ve takdir gören vakıfları arasında görülmektedir.
Eskişehir’de spor kulüplerinin faaliyetleri içinde de aktif görev yapan Dr. Veli Görkem Pala; Yunusemre Spor Kulübün’de de bir süre yöneticilik yapmıştır. Sağlık-Sen’in 4 Mart 2023 Ankara’da tarihinde gerçekleşen 7. Olağan Genel Kurulu’nda Memur-Sen Genel Merkez Üst Kurul Delegesi olarak teveccüh gören Dr. Veli Görkem Pala’nın sendika ve sosyal haklar ile çalışma yaşamı ve mesleki konularda da pek çok çalışması bulunmaktadır. Halen Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde çalışmakta olan Uzm. Dr. Seval Çalışkan PALA ile 2018 yılında hayatını birleştiren Dr. Veli Görkem Pala’nın mutlu evliliğinden Cengiz Emir adında bir oğlu bulunmaktadır.
Edebiyata ve sanata düşkünlüğü ile bilinen, etkileyici ve güçlü hitabeti ile kitleleri etkilemeyi başarabilen, bulunduğu görevlerde “şimdiye kadarki en genç” unvanını elde etmiş olan Dr. Pala; İyi derecede İngilizce bilmektedir.