1971 Eskişehir doğumlu olan Cengiz OVALI, babasının memur olmasından dolayı ilk, orta ve lise eğitimini çeşitli illerde aldı. 1988 – 1994 yılları arasında ülkemizin köklü üniversitelerinden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde üniversite eğitimini gördü. 

1998 yılında Eskişehir’e dönerek Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisinde araştırma görevlisi olarak başladı. 2003 yılında Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı unvanını aldı ve Özel Anadolu Hastanesinde çalışmaya başladı. Eskişehir’de özel hastaneler içinde ilk olarak kalp ameliyatını yapan ekip içinde yerini aldı ve 5 yıl çalıştıktan sonra 2009 yılında Yunus Emre Devlet Hastanesine geçti. Burada Kalp Damar Cerrahisi Klinik Sorumluluğunu yürüttü. Koroner bypass ameliyatlarının büyük çoğunluğunu kalbi durdurmadan çalışan kalpte yaparak binlerce başarılı kalp ameliyatını gerçekleştirdi. O dönemde kalp ameliyatı yapabilen hizmet hastaneleri arasında ilk ve tek hastane, Yunus Emre Devlet Hastanesi olmuştu. 

Kariyerine 2013 yılından itibaren Yrd. Doçent olarak, 2018 yılında itibaren ise Doçent Doktor olarak Eskişehir Osmangazi Üniversite Tıp Fakültesi Kalp Ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında devam etmektedir. Bu süre içinde halk arasında Kapalı kalp ameliyatları olarak da bilinen minimal invaziv kalp ameliyatları hakkında yoğun eğitimler aldı. 2020 yılından itibaren hem kapak hem de koroner bypass ameliyatlarını bu yöntemle yapmaya başladı ve bugüne kadar yüzlerce ameliyatı başarıyla gerçekleştirdi.