“Bi’ Yer” başlıklı sergi Eskişehir’de “Bi’ Yer” başlıklı sergi Eskişehir’de

Konuşmaya başlamadan önce M.E. Resulzade'nin hayatı hakkında video izlenildi. Daha sonra, "Bir kere yükselen bayrak, bir daha inmez" deyiminin sahibi, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kurucusu Mehmet Emin Resulzade sükutla yad edildi. Konuşma esnasında Resulzade'nin daha gençlik yıllarından itibaren Azerbaycan'ın bağımsızlığı için verdiği mücadelelerden bahs edildi. Resulzade'nin çabaları, Azerbaycan'ın siyasi ve kültürel kimliğinin şekillenmesinde önemli bir role sahiptir.

Onun cesareti, azmi ve bağımsızlık mücadelesi genç kuşaklara ilham olmaktadır.Resulzade'nin Azerbaycan'ın bağımsızlığı için sürdürdüğü mücadele sadece iç politikayla sınırlanmayarak, o dönemdeki diplomatik gelişmeler ve uluslararası ilişkiler üzerinde de önemli rol oynamıştır. Konuşma sırasında Resulzade'nin sadece bir lider değil aynı zamanda değerli bir düşünür olduğu da vurgulanmıştır.

M.E. Resulzadenin düşünceleri, milliyetçilik, demokrasi ve özgürlük konularında kaleme aldığı eserleri Azerbaycan tarihinde önemli bir yer edinmiştir.Yaşamının sonuna kadar Azerbaycan'ın bağımsızlığı için mücadele veren M.E.Resulzade'yi saygı ve rahmetle anıyoruz sözlerin ardından Gazeteci, Akademisyen Aynur İmran'a teşekkür belgesi ve hediyye taktim edilerek, konuşma sona erdi.

Kaynak: Eskişehir.net Haber Merkezi