Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 2019-2024 döneminin son meclis toplantısı Yılmaz Büyükerşen başkanlığında yapıldı. Toplantının yapıldığı salona alkışlarla giren Büyükerşen, veda konuşması yaptı.  Meclis üyelerine son kez seslenen Büyükerşen, helallik istedi.  “Hiçbirinize kırgın değilim” diyen Büyükerşen, “25 senede beğendiğiniz icraatlarım ya da beğenmedikleriniz olmuştur. Kul kusursuz olmaz. Hiçbirinize kırgın değilim. Bu mecliste zaman zaman yapılan bazı tartışmalarda bazı arkadaşlara sesimi yükseltiysem özür diliyorum. Kalbinizi kırdıysam bir kere daha özür diliyorum. Siyaset mikrobu vücudunuza bir kere girdi. Enfekte oldunuz, kolay kolay da kurtulamazsınız. Eğer tedavisi mümkün olmuyor ve kurtulamıyorsanız ne olur hak, hukuk, adalet üzerinde durun” ifadelerini kullandı. 
Büyükerşen, son konuşmasında meclisten veda dersi verdiğini belirterek “hoşça kalın” dedi. 


“Siyasetten hiçbir zaman hoşlanmadım”

Rektörlükten emekli olduktan sonra dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in teklifiyle siyasete girdiğini anlatan Büyükerşen, “ Siyasetten hoşlanmadığımı hepiniz biliyorsunuz. Ahmet de (Ahmet Ataç) biliyor. İlk teklif için muayenesine gittim, ‘Ahmet kalk yerel seçimlerde aday olalım’ dedim. O zaten uğraşıyordu.  Biliyordu, siyasetin içerisindeydi. Ahmet ile birlikte siyasete atıldık” dedi. 

“Kraldan fazla kralcı olan bürokratlarından çektim”


Büyükerşen, konuşmasına şu ifadelere yer verdi: “Çeyrek asır dile kolay. Pek çok değişik, değişik, benim mensubu olduğum partinin zıttından gelen arkadaşlarım oldu. Bu salonda kavgalar yapıldı. İmar planları için kavgalar yapıldı… Siyasi ideolojilerini savunan arkadaşlarımız çıktı. Ağır tartışmalar çıktı. Balkondaki izleyenler birbirine girdi. Eskişehir’in yararına olacak projelerin bir kısmını gerçekleştirdik, büyük bir kısmını da gerçekleştiremedik. Ben artık bakanların hiçbir tanesine kızamıyorum. 25 yılında sonunda bende kalan birikim bakanlara kızmamam gerektiğini öğretti. Çünkü bakanlardan önce gelen merkezi hükümetin kraldan fazla kralcı olan bürokratlarından çektim. 

“Parti liderlerine yanlış bilgiler verdiler”

İktidar partisinin il başkanları ve yardımcıları devamlı olarak genel başkanlarını, benim ve Eskişehir hakkında yanıttılar. Genelde seçim zamanları parti liderleri uçakla Eskişehir’e gelir, otobüse binip şehri dolaşıp halkı selamlar. Miting yapılmadan önce de partilerine giderler. Partilerinin yerel yöneticileri eğer belediye seçimlerini kazamamışlarsa beceriksizliklerinden, yanlış politikalarından hatta kendi partilerine ihanet ettiklerinden farkında olmadan pek çok konuda kusurlarını bilirler ve o parti lideri miting alanına gelinceye kadar kendilerinin yapamadıkları bütün kötü şeyleri genel başkanlarına fısıldarlar. Parti liderlerini yanlış bilgiler ile enforme ederler. 
 
“İl başkanlarına gider, ricacı olurdum”

Son dönemdeki meclis arkadaşlarımdan memnundum. Samimiyetime inanın lütfen. Eleştiriyorlar, engel çıkarmak için seçim kazanamayan il ve ilçe teşkilatlarından aldıkları yarım yamalak bilgilerle kendilerine ne söylerlerse onu söylerler. Bize muhalif olan meclis üyelerimizin bazı projelerimizi ret etmemeleri için il başkanlarına giderdim, ricada bulunurdum. Şehre faydasını anlatırdım. Kendi projemizi, onların projesiymiş gibi getirmelerini isterdim. Eğer muhalefetin gerçekten fayda maliyet unsurlarının tartışıldığı, kazancın bu topluma ve bu şehre yapılacak kazancın ötesinde başka düşünceler ve başka çıkarlar için yapılıyorsa bunlara alet olmayın, sözcülüğünü de yapmayın.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak