Bilecik Belediyesi tarafından ramazan ayı öncesinde hazırlanan çalışma ile mahallelerde davul çalacak ramazan davulcuları, maniler eşliğinde hünerlerini sergiledi.

Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde verilen eğitimlerde, ramazan davulu geleneğinin sürdürülmesinde uyulması gereken kurallar başta olmak üzere birçok konuda bilgiler verildi, uyarılar yapıldı.

37 YILLIK RAMAZAN DAVULCUSU BÜLENT SARP:

‘’RAMAZAN DAVULCUSU GELENEĞİNİ YAŞATTIĞIMIZ İÇİN MUTLUYUZ’’

Bilecik’te 35 yıldır ramazan davulu çaldığını belirten Bülent Sarp, amacının bu geleneği yaşatmak olduğunu ve bunu gerçekleştirdiği için büyük mutluluk duyduğunu belirterek, ‘’Ben kendim 35 yıldır ramazan ayında davul çalarak, vatandaşları sahura kaldırıyorum. Bu yıl da Belediye Başkanlığının öncülüğünde ramazan davulu çalma eğitimini aldık. Arkadaşlarımızla birlikte bütün mahalleleri gezerek, vatandaşları sahura kaldıracağız. Tüm Müslümanların ramazan ayı mübarek olsun’’ dedi.

Diğer ramazan davulcuları da Perşembe günü tutulacak oruç için davullarını hazırladıklarını belirterek, binlerce yıl devam eden bir geleneği sürdürmekte payı olduğu için mutlu olduklarını söyledi.