Depresyon kilo artışına neden oluyor! Depresyon kilo artışına neden oluyor!

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Bildirici, 2009 yılından bu yana her yıl 12 Kasım'da kutlanan Dünya Zatürre Günü'nün, zatürre hakkındaki farkındalığı artırmayı, koruma, önleme ve tedavi müdahalelerini geliştirmeyi amaçladığını söyledi. Zatürrenin özellikle bebeklerde, çocuklarda, vücut direnci düşük olanlarda ve yaşlılarda ciddi sonuçlara yol açabilen akciğerleri etkileyen bir iltihaplı hastalık olduğunu ifade eden Bildirici, COVID-19 dahil solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan ölüm yükünün 2021'de 6 milyonu aştığını belirtti. Özellikle çok erken yaşta ve çok yaşlı kişilerin en büyük risk altında olduğunu dile getiren Bildirici, zatürrenin akciğerleri etkileyen iltihaplı bir hastalık olduğunu hatırlatarak tedavi edilmediği takdirde özellikle bebeklerde, çocuklarda, vücut direnci düşük olanlarda, sürekli hastalığı olanlarda ve yaşlılarda ağır seyrettiğine dikkat çekti.

Dr. Öğr. Üyesi Bildirici, zatürrenin tüm dünyada hala ciddi bir sağlık sorunu olduğuna ve son 40 yılda öldürücülüğünün azalsa da hala yüksek olduğuna vurgu yaparak, özellikle çocuklar, 65 yaş üstü yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, sigara kullananlar ve bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar veya ilaç kullanımı olanlarda daha sık görüldüğünün altını çizdi. Toplum kökenli zatürrenin dünya genelinde hastane başvurularının, tedavi giderlerinin, iş-okul günü kayıplarının ve ölümlerin önemli bir kısmından sorumlu olduğuna işaret eden Bildirici, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 hastalığının da zatürreye yol açtığını hatırlattı.

Zatürreden korunmak için alınacak önlemlerle bu sağlık sorununun önlenebileceğini belirten Bildirici, altta yatan kronik hastalıkların kontrol altına alınması, dengeli beslenme, hijyenik önlemler, sigara ve alkol alışkanlıklarının kontrolü, pnömokok ve yıllık influenza (grip) aşılarının uygulanmasının önemini vurguladı. Aşılamayla zatürre görülme sıklığı ve ölüm oranlarının azaltılabileceğini ifade eden Dr. Bildirici, grip mevsimine girildiği bugünlerde mesafe ve hijyen tedbirlerine ek olarak eksik grip, zatürre (pnömokok) aşılarının tamamlanmasının önemini vurguladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı