Saadet ve Gelecek’ten Eskişehir için ittifak görüşmesi Saadet ve Gelecek’ten Eskişehir için ittifak görüşmesi

AK Parti’den iki dönem Alpu Belediye Başkanı seçilen, son girdiği seçimde koltuğu CHP’ye kaptıran Rafet Demirtaş, yeniden aday adayı olduğu AK Parti’nin ilçeyi MHP’ye bırakmasıyla, Büyük Birlik Parti’nden aday oldu.  Büyük Birlik Partisi (BBP) Alpu Belediye Başkan Adayı Rafet Demirtaş, Eskişehir Net’ten Ayşe Kaytan Uçak’ın sorularını yanıtladı. AK Parti’ye bir kırgınlığının olmadığını belirten Demirtaş, “Babanın evlada kırgınlığı olmaz, evladın da babaya” yorumunda bulundu. Demirtaş, mevcut Belediye Başkanı Güller’in 5 yıllık performansını hakkında “Benim çocukluk arkadaşım, beraber büyüdük. Alpu’da tek bir çivisi yok” değerlendirmesinde bulundu. 

“GENÇ VE TOY BİR ARKADAŞ”

İlçe halkından gelen yoğun talep karşısında yeniden aday olduğunu söyleyen Demirtaş, “Alpu’da iki dönem belediye başkanlığı yaptım. 31 Mart 2024 seçimleri için de AK Parti’den Alpu Belediye Başkan aday adayı oldum. Benim bu dönem aday olmam lazımdı. Mevcut belediye başkanı (Gürbüz Güller) sevgisini, saygını ve güvenini yitirdi. Evden çıkmayan, belediyeye beş senede üç sene gelmeyen birisi… Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı (Alparslan Kokulu) ise genç ve toy bir arkadaşımız. Benim elimde yetişti. Alpu’da büyük bir boşluk doğdu. Bu boşluğu doldurmak lazımdı. Cumhur İttifakı’na yakın olan Büyük Birlik Partisi ile yol alma kararı aldım” dedi.

“HALK İSTEDİ, ADAY OLDUM”

2019 seçimlerinde AK Parti’nin Alpu Belediye Başkan adayı olan ve belediye başkanlığı koltuğunu CHP’nin adayı Gürbüz Güller’e kaptıran Demirtaş, CHP ve İYİ Parti’nin seçimlere ortak adayla girmesinin seçimi kaybetmesine neden olduğunu söyledi. Demirtaş, “Cumhurbaşkanımızın ‘metal yorgunluk’ diye güzel bir sözü var… 2014’te aldığım oyu 2019’da da aldım. CHP ve İYİ Parti’nin ittifak yapması bana seçimi kaybettirdi. Şimdi aralarında bir ittifak yok. Herkes kendi adayıyla seçime girecek. İttifak olsa da mevcut başkan beceriksiz, millet artık onu seçmek istemiyor. Halktan talep görmeseydim eğer ben aday olmazdım” ifadelerini kullandı. 

“BEN BELEDİYEYİ ALDIĞIMDA DA ÇOK BORCU VARDI”

CHP’li Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller’in, “borcu çok olan bir belediye aldık” iddiaları hakkında da konuşan Demirtaş, şunları söyledi: “Çok komik… Afişi astığında da çok gülmüştüm. Buradaki borç, devlete olan borçtur. Ben belediyeyi aldığımda da çok borcu vardı. Ben, Mustafa Gökçe için bir tek kelime söylemedim. Ben seçilmişim, hizmete bakarım. Kişilerle uğraşmam, hedeflerime bakarım. Alpu’ya, raylı sistemleri (URAYSİM) götürdüm. Sahip çıkabildiler mi? Alpu’ya 24 derslikli yüksekokul, 2 tane ortaokul, 6 tane halı saha yaptım. Bir tane halı saha yapamadı. Ben de borçla yapıyordum. Benim ufkum geniş, gidip parayı buluyordum. Ben devlete borcu ödemem. Yarın seçimi kazansam devlete KDV ödemem. Ödersem, hizmet yapamam. Alpu’nun ne geliri var ki. SSK’ya da ödeyemem. Şuanda Odunpazarı Belediyesi’nin SSK’ya olan borcunu biliyor musunuz? Akıllara zarar… Kazım Kurt’un o kadar çok borcu var ki, icra gönderecekler. Tabii kamuoyu bunları bilmiyor. İller Bankası’ndan gelen payın yüzde 40’ını büyükşehir kesiyor. Sana yüzde 60 kalıyor. İçeride personel dolu. İller Bankası’ndan gelen pay personelin maaşına da yetmiyor. Bozan’ın camisini, eski belediye binasını bile sattı.”

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak