Toplantıda basın açıklamasını İYİ Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Gürol Yer yaptı. 

Emeklilere verilen bayram ikramiyesinin emeklilere çare olmadığını ifade eden Yer, “Emeklilerimizin yaşadıkları, karşı karşıya kaldıkları olumsuzluklar gerçek rakamlar baz alınarak yapılması gereken tüm düzenleme ve artışlar hayata geçirilmediği sürece ne yaparsanız yapın piyasa koşullarının ve enflasyon canavarının ezdiği emeklilerimizi feraha erdirmeye yetmeyecektir" şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 03 21 At 13.55.37

"Bozulan emekli maaş bağlama oranı yeniden gözden geçirilmelidir"

İYİ Parti olarak bir kez daha seslendiklerini aktaran Yer, "En azından 11 bin TL bir seyyanen zam verilmelidir. Bayram ikramiyesini en az 7 bin lira yapılmalıdır. En düşük emekli, dul ve yetim maaşı asgari ücret seviyesine getirilmelidir.2008 yılında iktidarın yaptığı düzenlemeyle bozulan emekli maaş bağlama oranı yeniden gözden geçirilmelidir” dedi.

"31 Mart Pazar günü emeklilerin hesap sorma günü olacaktır"

22 bin liranın açlık sınırı olduğunu ve yoksulluk sınırının 57 bin lira olduğunu aktaran Yer, "Adaletli ve gerçekçi bir gelir dağılımını sağlamak iktidarın görevi boynunun borcudur. İktidar diyorsa ki 2024 emekliler yılı o zaman sözünü tutacak ve gereğini yapacaktır. Yoksa 31 Mart Pazar günü emeklilerin hesap sorma günü olacaktır. Buradan Tüm emeklilerimiz ve vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Bir hafta sonra pazar günü yapılacak seçimde vatandaşı görmeyen, derdiyle dertlenmeyen, ben yaptım, ben bilirim kibirlinde olan siyasal iktidara yaşadığınız mağduriyetin esas sorumlusu olduğunu hatırlatacak ve kendilerine gelmelerini sağlayacak ya da en azından düşünmelerine sebep olacak bir ikazın verilmesi elzem olmuştur. 22 yıllık bir iktidar sürecinde piyasa, ekonomi ve yaşamsal tüm rakamları aldıklarından daha kötü oranlarda bir duruma getiren siyasal iktidar ve yancısının kendiyle yüzleşecek bir sonucu alması gerekmektir” diye konuştu.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi