Eskişehir'de korkutan yangın: Ahır alev alev yandı! Eskişehir'de korkutan yangın: Ahır alev alev yandı!

Laiklik ilkesi, 1924 Anayasası’na 5 Şubat 1937 tarihinde yapılan değişiklikle; 2. maddeye devletin nitelikleri olarak “TÜRKİYE Cumhuriyeti Cumhuriyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve İnkılapçıdır” biçiminde girmiştir. Daha sonra 1961 Anayasası’nda ve son olarak 1982 Anayasası’nın 2. maddesinde laiklik ilkesi Cumhuriyetimizin nitelikleri arasına “TÜRKİYE Cumhuriyeti, toplumun huzur, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir” şeklinde yer almıştır. Anayasamızın 4. maddesinde laiklik ilkesi, değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez temel nitelikleri arasında sayılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliği olarak laiklik, 5 şubat 1937 yılında anayasasının değiştirilmez hükümleri arasına girdi.  Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, bu devrimin 87. yıldönümünde bir mesaj yayımladı.

"Yaşasın Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti"

Mesajda, "Laiklik ilkesinin Anayasa'nın değiştirilemez hükümlerine dahil oluşunun 87. yılı kutlu olsun. Yaşasın laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti"

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi