Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği'nin 52. yıl büyük sergisi Ankara'da Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde yapıldı. Prof. Dr. Mehmet Haberal, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, milletvekilleri ve sanatseverleri buluşturan sergide, sanata katkı ödülüne Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen layık görüldü. Büyükerşen'e ödülünü Prof. Dr. Mehmet Haberal verdi.

185 sanatçının eserinden oluşan Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği'nin 52. yıl büyük sergisinde ödül almanın gururu yaşadığını belirten Başkan Büyükerşen, “Benim için çok özel ve değerli bu ödül dolayısıyla Dernek Başkanı Güzin Arısoy ve tüm dernek üyelerine teşekkür ediyorum. Sanata ve sanatçıya olan desteğimiz artarak devam edecek.” dedi.

BRHD Başkanı Güzin Arısoy da konuşmasında, ''Sanat dünyamızın değerli ressam ve heykeltıraşlarının bir araya geldiği 52 yıl sergimizde, sanata katkılarından dolayı, başarılı kamu biyografisi, sanatçı kişiliği, kent planlama konusundaki hassasiyeti ve bu istikamette ülkemize kazandırdığı değerli çalışmaları nedeniyle 'Sanata Katkı Ödülü'nü Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'e vermekten büyük mutluluk duyuyoruz'' diye konuştu. Törende ayrıca ''Onur Ödülü''ne layık görülen Sanatçı Prof. Dr. Hasan Pekmezci'nin rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı sergide ödülü öğrencisi Ressam Mehmet Ali Doğan'a verildi.

Ödül töreninin ardından davetliler açılışı yapılan sergiyi birlikte gezdiler.