Araç sahiplerine kara haber! Akaryakıta zam yolda: Depoyu o tarihe kadar fulleyen kazanır Araç sahiplerine kara haber! Akaryakıta zam yolda: Depoyu o tarihe kadar fulleyen kazanır

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Ataç mesajda, "Tüm zorluklara rağmen sonsuz sabır ve gayretle görev yapan sağlık çalışanlarımızın ve hekimlerimizin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyor, hayatını kaybeden tüm sağlıkçılarımızı saygıyla anıyorum." dedi.

TIP BAYRAMI 

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece Tıp Bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. 1929–1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi