Eskişehir’de maddi hasarlı kaza Eskişehir’de maddi hasarlı kaza

Uğradığı silahlı saldırı sonucu 1 Şubat 1979’da yaşamını yitiren Gazeteci Abdi İpekçi’nin ölümünün 45. yılında  Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç tarafından anıldı.

Ataç anma mesajında şu cümelelere yer verdi; "Türk basınının aydın gazetecilerinden Abdi İpekçi, ardında asla unutulmayacak ve genç gazetecilere ilham olacak ilkeli, korkusuz, dürüst bir duruş bıraktı. Katledilişinin 45. yılında saygıyla anıyorum." 

ABDİ İPEKÇİ KİMDİR?

1929 yılında İstanbul'da doğdu. 1948 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. 1943-1948 yılları arasında Kırmızı-Beyaz ve Şut adlı spor dergilerinde yazı ve karikatürleri yayımlandı. Yeni Sabah (1948-1949) ve Yeni İstanbul (1950) gazetelerinde muhabir ve yazı işleri sekreteri olarak çalıştı. 1951’de İstanbul Ekspres Gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1954’de yeni bir atılımla biçim ve içerik değiştirerek yayın hayatına giren Milliyet Gazetesinde genel yayın müdürü oldu. Aynı gazetede 1959’dan itibaren başyazar olarak da görev aldı.1959’da Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanlığı görevinde bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin Başkanvekilliğini üstlendi. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) 2. Başkanlığına seçildi. Afrika, İhtilalin İç Yüzü, Liderler Diyor ki, Dünyanın Dört Bucağından isimli kitapları yayımlandı. 1 Şubat 1979 tarihinde İstanbul Maçka’da evinin yakınlarında bir suikast sonucunda yaşamını yitirdi.

Kaynak: Eskişehir.net Haber Merkezi