Bakan Yumaklı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun 2024 yılı çağrıları için yayınlayacakları takvimi ilk kez yıllık olarak duyurduklarını açıkladı.

Projeler için hazırlıkların daha hızlı bir şekilde yapılacağını belirten Yumaklı, detayları da ayrıntılı olarak sundu. İşte Bakan Yumaklı'nın o ifadeleri...

Sdf Il Tarım Çiftçi Destek

ÇİFTÇİYE DESTEK ÖDEMELERİ...

Başvuru sahiplerinin artık projeleri ön hazırlıklarına daha kolay bir şekilde başvuruda bulunabileceğine belirten Bakan Yumaklı, başvuru süreçlerinin incelenmesinin hızlanacağını ve daha verim verimli bir şekilde ilerleyeceğini söyledi. 2024 yılı kapsamında yürütülecek olan IPARD III Programı ile 7 yıl içinde 785 milyon euro tutarında hibe desteği sağlanacak. Bu rakam 27.530.154.100,00 Türk Lirası ediyor.

YENİ PROGRAM YENİ DÖNEM

Yeni program dönemi hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Yumaklı şu sözleri dile getirdi:

“Yeni program döneminin en büyük özelliği ise bugüne kadar 42 ilde uyguladıkları IPARD Programı'nın artık ülke genelinde yaygınlaştırılacak olmasıdır. Bu sayede Türkiye'nin 81 ilindeki girişimcilerimiz, tarım-gıda ve kırsal kalkınma alanlarında yapacakları yatırımlar için IPARD kaynaklarından yararlanabilecek ve ülkenin her köşesindeki yatırımcılar ile çiftçilerimiz hibe desteklerinden faydalanabileceklerdir."

BAŞVURU TARİHLERİ AÇIKLANDI

Yıllık takvim doğrultusunda 66 milyon euro bütçeli tarım ve Balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar 21 Mart tarihinde gerçekleştirilecek. 80 milyon euro bütçesi bulunan çiftçilik faaliyetlerinin çeşitlenmesi ve iş geliştirmesini yönelik yapılan ödemeler Haziran ayında yapılacak.

Bu ödemelerin yanı sıra 90 milyon euro bütçeli tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar Temmuz ayında ve 12 milyon euro bütçesi bulunan Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme için yapılacak yatırımlar Ağustos ayında tamamlanacak. Başvurular sırasıyla Mayıs, Temmuz Ağustos ve Eylül ayları olarak belirlendi

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi