İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 1 Ocak 2023 ve 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Türkiye genelinde göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik yapılan operasyonların bilançosunu açıkladı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Yerlikaya, 2023 yılında yurt genelinde 10 bin 482 göçmen kaçakçılığı şüphelisinin yakalandığını açıkladı.

Bakan Yerlikaya’nın açıklamasına göre şüphelilerden 3 bin 744’ü tutuklandı.

GİRİŞLERİ ENGELLENDİ

İçişleri Bakanı, Türkiye genelindeki göçmenlere ilişkin 2023 verilerini de paylaştı.

Geçen yıl, 371 bin 433 göçmenin vize ya da ikamet süresi bittiği için kendiliğinden Türkiye’den ayrıldığını belirten Bakan Yerlikaya, 82 bin Suriyeli’nin de ülkesine döndüğünü ifade etti.

Bakan Yerlikaya, yıl boyunca 223 bin 856 göçmenin ise Türkiye’ye girişinin engellendiği bilgisini verdi.

254 bin düzensiz göçmenin yakalandığını ifade eden Bakan Yerlikaya, düzensiz göçle mücadelenin süreceği mesajını paylaştı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım şu şekilde...

1 Ocak 2023-31 Aralık 2023 tarihleri arasında:

GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI ORGANİZATÖRLERİNE yönelik düzenlenen operasyonlarda, 10.482 şüpheli yakalandı. 3.744’ü tutuklandı. 1.479’u hakkında adli kontrol kararı verildi. Gözümüz, adli kontrol kararı ile bırakılanların da her an üzerlerinde. Takibimizi sürdürüyoruz.

371.433 Vize/Vize Muhafiyeti veya İkamet Süresi Biten Yabancı (Düzensiz göçmen durumuna düşen) Düzensiz Göçle Kararlı Mücadelemiz Sonucu Kendiliğinden Ülkemizden Çıkış Yaptı.

82.000 Suriyeli, GÖNÜLLÜ, GÜVENLİ VE ONURLU GERI DÖNÜŞ KAPSAMINDA ülkelerine döndü.

223.856 Düzensiz Göçmenin Sınırlarımızda Kurduğumuz Sınır Fiziki Güvenlik Sistemleri İle Milli Savunma Bakanlığımızın Kararlı Ve Hassas Çalışmaları Neticesinde Sınırlarımızdan Girişi Engellendi.

254.000 Düzensiz Göçmen Yaptığımız Operasyonlar, Mobil Göç Araçlarımız ve Kararlı/Tavizsiz Çalışmalarımız Sonucu Yakalandı.

Umut Tacirliği Yaparak İnsanları Kandıran, Binlerce İnsanı Göç Yollarında Ölüme Sürükleyen, Ülkemizi Düzensiz Göçün Hedefi ve Transit Geçiş Yolu Haline Getirmeye Çalışan Göçmen Kaçakçılarına Asla Fırsat Vermeyeceğiz!

Operasyonları düzenleyen Jandarmamızı, Polisimizi, Sahil Güvenliğimizi ve Göç İdaresi Başkanlığımız Çalışanlarını tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin 🇹🇷

Ülkemizin huzur ve güvenliği için göçmen kaçakçılığı organizatörlerinin enselerinde olmaya devam edeceğiz!

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi