Türkan Saylan, 13 Aralık 1935 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Babası Cumhuriyet döneminin ilk mütahhitlerinden Fasih Galip Bey’dir. Annesi evlendikten sonra Leyla adını alan İsviçreli Lili Mina Raiman’dır. 4 kardeşi vardır. Kandilli İlkokulundan 1946 yılında mezun oldu. Ortaokul ve liseyi okuduğu Kandilli Kız Lisesi’nden 1953 yılında mezun oldu. 1963 yılında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.

Ünlüce'nin mesajında Türkan Saylan'ın Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılığına ve kadın hakları mücadelesindeki öncü rolüne değinmiştir.  Saylan'ın, binlerce kardelenin yeşermesine fırsat verdiği ifade eden Ünlüce onun eğitim ve sosyal yardım alanındaki çalışmalarının geniş kapsamını, onun topluma ışık tutan bir figür olduğunu vurgulamaktadır.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce sosyal medyasından yaptığı paylaşımında: "Eğer bir yerde bilime, demokrasiye, barışa ve aydınlığa aç bir çocuk senin ışığını bekliyorsa, sönmeye hakkın yoktur. Işıyacaksın, ölüme saniyeler kalmış olsa bile…" diyerek Atatürkçü binlerce kardelenin yeşermesine fırsat veren Türkan Saylan’ı aramızdan ayrılışının 15. yılında saygı ve özlemle anıyorum. Mücadelesi ve kararlılığı tüm kadınlara daima yol gösterecektir.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi