Halk TV'nin haberine göre soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner ve yardımcısı Şevket Demircan, 'Suç için anlaşma', 'Göreve ilişkin sırrın açıklanması', 'Yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs', 'Suçluyu kayırma' ve "Gizliliğin ihlali' suçlarından Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner ve yardımcısı Şevket Demircan, Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

BAHÇELİ 'KOMPLO' DEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında üç emniyet müdürünün açığa alınmasıyla ilgili olarak konuştu.

Bahçeli, "Birkaç emniyet müdürünün açığa alınmasıyla geçiştirilemeyecek bir komplo söz konusu," dedi. Ayrıca, "Bugünlerde iç işgal cephesinde toplanıp, aynı zamanda emniyet ve yargı içine yuvalanmış çetelerin yeniden Türkiye üzerinde hesap yaptığı görülmektedir. Bu hain çetelerin aklını başına alması, iftira ve ihanet duvarı örmeye kalkışmalarının ağır sonuçları olacağını bilmeleri gerekir. Birkaç emniyet müdürünün açığa alınmasıyla geçiştirilemeyecek bir komplo devrededir; hedef MHP, AK Parti, Cumhur İttifakı ve nihayetinde Türkiye’dir," diye ekledi.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanlığı, 9 Mayıs’ta başkentteki organize suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve Müdür Yardımcısı’nın görevlerinden uzaklaştırıldığını duyurmuştu.

Görevden uzaklaştırma kararının ardından, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli kamu görevlileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen soruşturma başlatılmıştı.

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında gizli tanık olan ve elektronik kelepçeye rağmen yurt dışına kaçtığı öne sürülen Serdar Sertçelik’in kaçışında ihmali bulunan kamu görevlileri hakkında işlemlerin sürdüğü, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu raporunun tamamlanmasının ardından şüpheliler hakkında adli işlemlerin başlatılacağı belirtilmişti.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi