Tepebaşı Belediyesi, vatandaşların daha temiz ve güvenilir bir çevrede yaşamlarını sürdürmeleri yönünde gerçekleştirdiği çalışmalarını sürdürüyor.

13 ayrı atık kodunda sistem kuran Tepebaşı Belediyesi, vatandaşların tüketimi sonunda oluşan atıklarını 2019 yılı sonunda kurduğu 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde kabul ediyor. Çevreyi tehdit eden en önemli atık türlerinden olan kullanım ömrü dolmuş lastikler de bu merkezde toplanıyor. 2021 yılının ocak ayından bu yana ise 10 bin 590 kilogramlık kullanım ömrü tamamlanmış atık lastik toplandı. Toplanan lastikler de, atıklar ile ilgili lisanslı firmalara gönderilerek, buralarda bertaraf edildi.

Taşıma imkanı olmayanların evlerinden alınıyor

Öte yandan taşıma imkanı olan vatandaşlar, atıl duruma gelmiş lastiklerini Gazipaşa Mahallesi Sarıcakaya Caddesi No:34’te bulunan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne kendileri bırakabiliyor. Taşıma imkanı olmayan vatandaşlar ise, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileriyle 0 222 211 40 00 – 3080/3081/3085 numaralı telefondan irtibata geçebiliyor. Ardından da vatandaşların evlerinden belirli bir program dahilinde alınan atık lastikler merkeze götürülerek, çevreye zarar verilmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Tepebaşı Belediyesi yetkilileri, doğaya gelişi güzel atık atılmasının doğru olmadığına dikkat çekti. Yetkililer, daha yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilir bir çevre için vatandaşların, bütün ebatlardaki atık lastiklerini belediyenin sistemine teslim edebileceklerini belirtti.